Statistikai ir liela nozīme, ekonomikas nozarē, jo ar tās palīdzību tiek aprēķināts un noskaidrots, kā izmaiņas notiek vienā vai otrā nozarē, piemēram, rādītāji samazinās vai palielinās.
Kad ir zināmi rezultāti var sākt meklēt cēloni, kāpēc šī tendence ir tieši tāda un savādāk.
Piemēram, dotajā kursa darbā tiek pētīts Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju izmaiņas tendences un tā kā veicot visus aprēķinus tika konstatēts, ka iedzīvotāju skaits arvien turpina samazināties, tad var sākt meklēt cēloni kāpēc tā notiek un mēģināt šo rādītāju uzlabot.
Ja, piemēram, samazinās noziedzības līmenis varētu padomāt, ka nav ko tur pētīt labi, ka tā un viss, bet arī šo tendenci būtu vēlams izpētīt un izanalizēt. Jo pastāv iespēja atklāt, ko nozīmīgu un tad šo atklājumu varētu pielietot arī citur utt.
Pirmajā daļā tiek analizēti struktūras relatīvie lielumi. Tie parāda cik lielu daļu viens vai otrs rādītājs sastāda no kopējā apjoma.
Otrajā daļā tiek analizēti fiziskā apjoma individuālie indeksi. Tie parāda par cik viens vai otrs rādītājs ir palielinājies, vai samazinājies gadu gaitā.
Trešajā daļā tiek analizēti dinamikas rindas līmeņa absolūto un relatīvo pārmaiņu raksturojošie lielumi. Tie parāda kādas izmaiņas ir notikušas kopējā apjomā.
Darbā ir apskatīts laika posms no 1999. gada līdz 2004.
Visi dati, izņemot 2004. gadu, ir iegūti no Demogrāfiskām gada grāmatām. Izņēmums ir tikai 2004. gads, šie dati ir ņemti no Centrālās statistikas pārvaldes mājas lapas.
Latvijas iedzīvotāju skaits ar katru gadu samazinās, tam par iemeslu ir gan zemais dzimstības līmenis, gan cilvēku pārcelšanās uz patstāvīgu dzīvi citās valstīs.
Izmantojot dotos datus var aprēķināt vīriešu un sieviešu “Struktūras relatīvos lielumus”. Struktūra ir viena no svarīgākajām statistisko kopumu īpašībām. Kopuma struktūras jeb sastāva un tā pārmaiņu izzināšana parasti ir pirmais solis statistiskajā analīzē, kas dod ievirzi tālākajiem pētījumiem.
Ja par salīdzinājuma bāzi ņem kopējo iedzīvotāju skaitu un aprēķina, ka vīrieši no kopējā skaita bija (par piemēru ņemšu 1999. gadu) 46,57% tad šādi relatīvie lielumi ir vienpakāpes struktūras lielumi, jo to bāze ir pētāmās parādības kopapjoms, t. i., Latvijas iedzīvotāji. Struktūras relatīvo lielumu pakāpju skaits var būt dažāds. 6
Aprēķinot vienapakāpju struktūras relatīvos lielumus mēs varam uzzināt kurā gadā Latvijā bija lielāks sieviešu un kurā gadā bija lielāks īpatsvars vīriešu.…