SECINĀJUMI
Uzrakstot darbu, esmu iepazinies ar Notariāta darbības galvenajiem principiem Latvijā. Latvija pieder pie latīņu tipa notariāta sistēmas. Latīņu tipa notariāta galvenā būtība ir rakstītās tiesības, kas ir būtisks elements šajā sistēmā. Manuprāt, vissvarīgākais latīņu tipa notariāta sistēmā ir tas, ka notariātam ir raksturīgas preventīvās rūpes, kas vērstas uz sabiedriskā miera nodrošināšanu, uzticot notāriem apliecināšanas pilnvaras. Tas atšķir šo sistēmu no citas lielas juridiskas sistēmas – paražu tiesībām.
Darbu rakstot noskaidroju, ka notariātam izvirzīti daudz svarīgi uzdevumi, taču, manuprāt, svarīgākais ir tiesiskās palīdzības sniegšana, kas ietver sevī interešu pārstāvību. Domāju daudziem ir bijusi darīšana ar notāru, reģistrējot savu nekustamo īpašumu zemesgrāmatā vai apliecinot notariāli dažādus dokumentus.
Analizējot notariāta funkcijas, noskaidroju, ka svarīga un nepieciešama funkcija ir aizsargājošā funkcija. Ne jau visi var droši glabāt mājās naudu, vērtspapīrus vai kādus dokumentus, uzticot tos notāram, cilvēks var būt drošs par savu mantu. Pie šīs funkcijas var pieskaitīt arī pilnvarojuma atsaukšanu. Notārs, izsludinot pilnvarojuma atsaukšanu oficiālā laikrakstā, šādi aizsargā pilnvarotāja intereses, tādējādi pasargājot viņu no ļaunprātībām, kuras, uz izdotās un neatsauktās vai mutiski vienojoties atsauktās pilnvaras pamata (ja nav notecējis pilnvaras darbības laiks), varētu veikt pilnvarotais.
Rakstot darbu noskaidroju, ka 1993.gada Notariāta likums tika atjaunots un darboties sāka uz 1937.gada LR Notāru likuma pamata. Kā arī rakstot darbu ieskatījos Zvērinātu notāru Ētikas kodeksa pantos, kuri nosaka, manuprāt, interesantas lietas, piemēram, to, ka nedrīkst publiski tikt minēts notāra vārds kopā ar amata nosaukumu “notārs”.
Secināju, ka par zvērinātu notāru kandidātu var kļūt iegūstot augstāko juridisko izglītību pēc akreditētas studiju programmas apguves, augstskolā iegūstot 2. līmeņa augstāko profesionālo izglītību tiesību zinātnē un jurista kvalifikāciju, maģistra grādu tiesību zinātnē.
Darbā noskaidroju, ka notariālām amatpersonām ir atļauts savienot savu valsts amatpersonas amatu tikai ar amatiem, kurus viņi ieņem saskaņā ar likumiem vai Saeimas apstiprinātiem starptautiskajiem līgumiem, kā arī pedagoga, zinātnieka radošo darbu.
Noskaidroju arī to, ka ja personai nav iespējas ierasties pie zvērināta notāra, taisīt aktus un apliecinājumus var arī personas atrašanās vietā.
…