Latvijas nodokļu tiesību sistēma ir pats pamatu pamats uz kā balstās un spēj izdzīvot Latvijas valsts. Bet, lai varētu iekasēt šos nodokļus ir jāpastāv objektiem, no kā tiks iekasēti šie nodokļi. Pamatā valstī tie ir iedzīvotāji (rezidenti un nerezidenti) un uzņēmēji. Latvijas nodokļu tiesību sistēma ir jāveido, jāuztur un jāpilnveido tā, lai tā sekmētu ieņēmumus valsts budžetā, bet paralēli tam arī veidojot izdevīgas un pieņemamas likmes gan no uzņēmēju puses , gan no valsts puses, jo nodokļu maksāšana ir viens no veidiem, kā uzņēmēji sadarbojas ar valsti.
Praktiskajā daļā es analizēju šo problēmsituāciju, izpētot vairākas preses un interneta portālu publikācijas laika periodā no 01.01.2009-07.04.2009.
Lai piešķirtu starptautiska rakstura analīzi, apskatīju nodokļu likmes pasaules līmenī, kā arī konkrēti salīdzināju komercdarbību Lietuvas un Latvijas valstu nodokļu pakļautībā.
Darba izstrādāšanai tiek izmantotas vairākas grāmatas, kā arī elektroniskā veidā pieejamā informācija.
1.Latvijas Republikas nodokļu sistēma
Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos, kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojumu saņemšanu un nav soda naudas, pārkāpuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu.
Patlaban spēkā esošā nodokļa un nodevu sistēma galvenokārt balstās uz 1995. gadā veiktās nodokļu reformas rezultātā pieņemtajiem nodokļu likumiem, kas turpmākajā laikā periodā ir arī būtisko grozīti vai pieņemti no jauna.
1995.gada nodokļu reforma tika īstenota, lai sasniegtu divus galvenos mērķus:
1)nodrošinātu stabilus budžeta ieņēmumus, lai finansētu prioritārus sociālos un ekonomiskos pasākumus un ierobežotu fiskālo deficītu;
2)veicinātu valsts ekonomisko izaugsmi, sekmējot godīgu konkurenci un atsakoties gan no nepamatotām privilēģijām jeb atvieglojumiem , gan no nepamatoti augstām nodokļu likmēm atsevišķiem ekonomiskiem sektoriem.
Lai veicinātu ekonomisko attīstību, nodokļu reformas galarezultātā lielāks uzsvars tika likts nevis uz ienākumu, bet gan uz patēriņa aplikšanu ar nodokļiem, tādā veidā stimulējot uzkrājumu un investīciju pieaugumu valstī.…