Ievads
Latvijas nodokļu sistēma sastāv galvenokārt no desmit lielajiem nodokļiem, kurus iemaksā valsts budžetā. Šie nodokļi sastāda lielu daļu no valsts budžeta ieņēmumiem. Vislielāko ieņēmumu daļu dod obligātās sociālās apdrošināšanas maksājumi, kas ir 1/3 no visiem nodokļu ieņēmumiem.
Valsts iedzīvotāji nav apmierināti ar lielo nodokļu slogu, bet bez tā arī nevarētu iztikt, jo valstij ir nepieciešama nauda budžetā, lai to tālāk varētu izmantot valsts iedzīvotāju vajadzībām, kā, piemēram, izglītībai, sociālajām vajadzībām, veselībai, ceļu rekonstrukcijām jeb vienā vārdā sakot – mūsu labklājībai. Ļoti daudz ir dzirdēti neapmierināti cilvēki, kuri pārspriežot savas ikmēneša algas izpauž savu neapmierinātību par to, ka gandrīz vai trešā daļa no algas tiek atdota valstij. Bet tomēr valstij no kaut kā tas budžets ir jāveido!
Nodokļiem mūsu dzīvē ir gan plusi, gan mīnusi. Kā piemēru varētu minēt sociālās apdrošināšanas maksājumus, kuri arī tiek atvilkti no algas. Iedzīvotājiem jau gribētos lielākas algas, bet ja šis nodoklis nebūtu, tad būtu arī mīnusi, jo mēs nebūtu apdrošināti pret nelaimes gadījumiem, kā arī jaunās māmiņas nesaņemtu tik lielu algu kā visu laiku aizejot dekrēta atvaļinājumā, bet gan uz pusi mazāk. Pluss varētu būt tas, ka to maksāšana nodrošina vecumdienas ar pensijām. No tā visa varu secināt tikai vienu, ka uz pasaules ne vienmēr nav ļaunuma bez labuma.
Nodokļu klasifikācija
Nodokļi ir obligāti naudas maksājumi valsts, ko valsts budžetā regulāri iemaksā jebkura persona, kas gūst ienākumus.
Ņodokļu galvenās funkcijas ir:
fiskālā – tā domāta budžeta papildināšanai;
stimulējošā – tā palīdz attīstīt to, kas valstij attiecīgajā brīdī ir vajadzīgs vai nu palielinot, vai samazinot nodokļu likmes.
Pašlaik Latvijā ir desmit nodokļi. Ar tiem tiek aplikta saražotā produkcija (sniegtie pakalpojumi), kā arī nekustamie īpašumi, vieglie automobiļi, motocikli, kā arī tiek veikti dažādi sociālās apdrošināšanas maksājumi un citi.
…