Latvijas Valsts pamatienākumus budžetā veido nodokļu maksājumi. Ir jāatzīst, ka nodokļu maksājumi un to apjoms, tiek bieži kritizēts. Izmaiņas likumdošanā, kas saistītas ar nodokļu maksājumiem manuprāt ir tik biežas, ka reti, kurš grāmatvedis, jurists utt. spēj tām izsekot un pilnībā pārzināt tās.
Vai tas ir labi, ka nodokļu likumdošana ir tik nepastāvīga? Manuprāt, likumdevējs ir pastāvīgi spiests meklēt kompromisa variantus starp nodokļu maksātājiem un valsts budžeta izmantotājiem. Nodokļu likumdošana ir neapšaubāmi cieši saistīta ar valsts ekonomisko attīstību. Latvijas Republika patreizējā posmā visbiežāk ir tādā ekonomiskā situācijā, ka valsts budžets ir nepietiekošs, lai pilnībā nosegtu valsts izdevumus. Uzņēmēji, kuri faktiski ir valstī galvenie nodokļu maksātāji uzskata, ka nodokļu nasta valstī ir ļoti smaga ,un, izdzīvot ( vēl jo vairāk nopelnīt ) patreizējā situācijā nav iespējams.
Izsekojot likumdošanas tendenci ir jāatzīst, ka pēdējos gados nodokļu maksājumu apjoms ir pieaudzis, tas ir, tiek arvien ieviesti jauni nodokļu veidi un tai pašā laikā sociālo maksājumu apjomam ir tendence samazināties, piemēram, likumdošanā ieviestās izmaiņas par slimošanas laika apmaksāšanu, pastāvīgi pieaugošais pensijā aiziešanas vecums u.tml.…