Ņemot vērā straujo starptautisko krimināltiesību attīstību attiecībā gan uz to materiālajiem, gan procesuālajiem aspektiem, mans uzdevums ir sniegt priekšstatu, kāds ir mans skatījums, kā Latvijas Krimināllikuma normas, runājot par starptautiskiem noziegumiem, sasaucas ar starptautisko krimināltiesību normām.
Starptautiskajās krimināltiesībās – starptautisko tiesību nozarē, kuras principi un normas regulē valstu un starptautisko organizāciju sadarbību cīņā ar starptautisko noziedzību, un kuru mērķis ir aizsargāt starptautisko tiesisko kārtību no noziedzīgiem apdraudējumiem, nosakot vainīgo fizisko personu kriminālatbildību un valstu atbildību par starptautisku noziegumu izdarīšanu.
Mūsu valsts Krimināllikuma Sevišķajā daļā ir paredzēta speciāla nodaļa “Noziegumi pret cilvēci, kara noziegumi, genocīds”. Pieņemot un apstiprinot Starptautiskās krimināltiesas statūtus, Latvija ir uzņēmusies pienākumu piemērot savas valsts kriminālo jurisdikciju attiecībā uz tiem, kas ir atbildīgi par starptautiskajiem noziegumiemLai sāktu runāt par starptautisko krimināltiesību normu un Latvijas Krimināllikuma normu salīdzināšanu, ir jāieskatās un jāizvērtē starptautisko tiesību jēdziens kā tāds un principi.
Starptautiskās krimināltiesības ir starptautisko tiesību nozare, kam piemīt starptautisko tiesību pamatprincipi:
Suverēnās vienlīdzības princips – katrai valstij ir tiesības izvēlēties un attīstīt savu tiesību sistēmu, valstīm ir jāciena citu valstu krimināltiesiskā jurisdikcija.
Sadarbības princips – uzliek valstīm pienākumu sadarboties cīņā ar noziedzību.
Cilvēktiesību cienīšanas princips – uzliek pienākumu kriminālās tiesvedības procesā cienīt šīs cilvēktiesības.…