Tirgus ekonomiku var raksturot kā sociāli orientētu saimniecību, ko papildus regulē valsts. Milzīga nozīme gan pašā tirgus attiecību struktūrā, gan to regulācijas mehānismā ir budžeta sistēmai. Tā ir neatņemama tirgus attiecību sastāvdaļa un vienlaikus svarīgs valsts politikas īstenošanas instruments. Tas ir kā koordinējošais centrs, kurš tirgus ekonomikas stihiskā rakstura apstākļos bieži atbalsta valdību ar nepieciešamo palīdzību, t.i. budžeta subsīdijas un valsts garantijas. Nodrošina vairāk vai mazāk pārējo posmu normālu funkcionēšanu finansu sistēmā.
Valsts budžets ir valsts naudas ieņēmumu, izdevumu saraksts, kas sastādīts noteiktam laika periodam. Budžets izklāsta valsts finansu stratēģiju, atklāj valsts ekonomiskus mērķus un veidus, kādos tiek plānots tos sasniegt.
Mērķu izvirzīšana un to realizēšana kļuva īpaši svarīga pēdējo gadu laikā , kad Latvijai parādījās reālās iespējas sadarboties ar Eiropas Savienības valstīm. Eiropa izvirza vairākas prasības un valstij ir jāpiemēro Eiropas standartiem ne tikai likumdošana, bet arī jāpaaugstina valsts labklājības līmenis, jāattīsta ekonomiskā un sociālā sfēra, jāpārveido aizsardzības sistēma. Visi šie aspekti atrod atspoguļojumu valsts budžetā.
Lai novērtētu Latvijas budžeta sistēmu un tās lomu fiskālajā politikā, jāapskata vispārējie budžeta veidošanas principi, jāsalīdzina tie atkarībā no ekonomikas veida valstī, valsts teritoriālā iedalījuma u.c.
Tātad darba mērķis ir veikt Latvijas Republikas konsolidētā budžeta un ar to saistīto problēmu analīzi 1998.-2003. gados.
Lai realizētu šo mērķi, es izvirzīju sekojošus uzdevumus:
1.Noteikt budžeta lomu ekonomikā un raksturot budžeta sastādīšanas principus.
2.Raksturot budžeta ieņēmumus un izdevumus Latvijā, kā arī budžeta deficītu.
3.Izpētīt budžeta ieņēmumu veidošanos, līdzekļu sadales un budžeta deficīta problēmu Latvijā 1998.-2003. gados.…