Nobeigums
Noguldījums – naudas līdzekļu glabāšana bankas kontā noteiktu vai nenoteiktu laiku ar vai bez procentiem. Noguldījumi (depozīti) ir viens no populārākajiem naudas līdzekļu izmantošanas veidiem, lai pasargātu mūsu naudu no inflācijas, kā arī nopelnītu. Katra banka, vadoties pēc noguldījumu politikas, piedāvā dažādus noguldījuma veidus, kas atšķiras pēc noguldījuma termiņa, minimālās noguldījuma summas, procentu izmaksas un tā, cik brīvi varam rīkoties ar noguldītajiem līdzekļiem.
XX gadsimta otrajā pusē pēc diviem Pasaules kariem un būtiskajām izmaiņām lielāko pasaules valsts ekonomikā, kā arī globalizācijas un jauno tehnoloģiju attīstības procesu ietvaros sāka pakāpeniski veidoties privātais kapitāls un attiecīgi arī turīgo cilvēku slānis sabiedrībā.
Šodien visā pasaulē banku pamatdarbības shēma ir sekojoša: noguldītāji aizdod naudu bankām, noguldot to depozītos uz noteiktām procentu likmēm, bankas, savukārt lielāko naudas daļu aizdod aizņēmējiem, par cenām, kas atšķīrās no noguldījumu cenām par bankas piešķirto maržu.
Komercbankas noguldījumu politika ir banku politika kā piesaistīt noguldītāju naudas līdzekļus.
Stabilās uzkrāšanas tradīcijas gadu gaitā eiro zonā nodrošinājušas ilgstošu noguldījumu kāpumu, pat neraugoties uz svārstībām tautsaimniecības izaugsmes tempā. Turklāt, laika gaitā mazinoties skaidras naudas norēķiniem, ieviešot eiro un paplašinoties eiro zonai, motivācija uzglabāt naudu bankas kontā arvien aug. Līdz ar to bankās uzkrāto noguldījumu kopapjoms eiro zonā kopumā pārsniedz iekšzemes kopprodukta (IKP) apjomu, tomēr valstīs ar vēsturiski nesenākām uzkrāšanas iespējām.
…