Cilvēcei ieejot XXI gadsimtā, radikāli mainās globālā vide, kurā citu valstu vidū iekļaujas arī Latvija. Informācijas un telekomunikāciju tehnoloģiju attīstība sniedz principiāli jaunas, agrāk nesasniedzamas iespējas. Tajā paša laikā globālas kļūst ekonomiskās, ekoloģiskās, kultūras, tiesiskās un citas problēmas, kuras arvien vairāk ietekmē arī Latviju.
Latviešu nācija pēdējā pusgadsimtā varmācīgi bija atgrieza no rietumu modernās politiskās, sabiedriskās un kultūras attīstības. Tagad Latvijai jāpieslēdzas tai, mēģinot apgūt šodienas pasaules realitātes, pie tam nepārzinot to veidošanās gaitu. Apjukums un orientācijas problēmas ir mūsu sabiedrības 90.gadu raksturīgākā iezīme.
Šodienas pārmaiņas izglītības sistēmā liek domāt par izglītības nozīmi sabiedrības dzīvē. Izglītības sistēma nav noslēgta un pati par sevi pastāvoša, tā saistīta ar sabiedrību kopumā. Reformējot un attīstot izglītību, ir jādomā ne tikai par pārmaiņām pašā tās sistēmā, bet arī par to, kā šīs pārmaiņas skar sabiedrību. Izglītība attīsta cilvēkresursus, veido indivīdu strādātspēju un nosaka viņu spēju konkurēt darbaspēka tirgū; tas savukārt ietekmē tautsaimniecības nozaru konkurētspēju un galarezultātā arī tautas labklājību. Tirgus ekonomikas ietekmē strauji noris sabiedrības diferencēšanās. Asāk izpaužas etniskās, ekonomiskās, ar dzimumu, pilsētniecisko un lauciniecisko dzīvesveidu, izglītību saistītas atšķirības. Latvijā šī problēma ir īpaši aktuāla, jo šeit jau vairākus gadus rīt izglītības sistēmas reformas.…