Ievads
Mēs bieži lietojam jēdzienus ‘’ izglītība’’, ‘’laba izglītība’’, ‘’izglītots cilvēks.’’ Tomēr bieži ar šiem vārdiem katrs saprot kaut ko ļoti atšķirīgu. Tas ir tāpēc, ka pašlaik mainās izpratne par to, kas ir izglītība. Agrāk ar izglītību saprata cilvēka spēju atcerēties vairāk dažādu faktu, notikumu, zinātņu atklājumu. Tagad arvien vairāk izglītību uzskata par procesu, kurā mūža garumā cilvēks mērķtiecīgi attīsta savas spējas un pilnveidojas.
Izglītība ir mērķtiecīgs personības attīstības process un rezultāts. Tā ir visa cilvēka mūža laikā notiekošā izglītošanās un izglītošana, kā rezultātā veidojas un pilnveidojas viņa garīgā, un garīgi fiziskā kvalitāte- izglītība.
Katra valsts veido savu izglītības sistēmu. Latvijas Republikas Satversme nosaka, ka pamatizglītība Latvijā ir obligāta un bezmaksas.
Pēc neatkarības atjaunošanās izglītības sistēma notika vairākas būtiskas reformas. Latvijas skolas kļuva demokrātiskas. Skolu darbība ir mazāk reglamentēta, svarīgus jautājumus var izlemt skolu padomes, kurās piedalās vecāki, skolēni un skolotāji. Vidusskolās skolēni varēja izvēlēties, kādus priekšmetus apgūt, tika būtiski mainīts daudzu mācību priekšmetu saturs, ieviesa vairākus jaunus mācību priekšmetus (ekonomiku, politiku u.c.). Skolēnu sasniegumu vērtēšanai tika ieviesta 10ballu vērtēšana.
Šobrīd jau vidusskolu beidzējiem ir centralizētie eksāmeni, kas reize ir arī iestājeksāmeni augstskolās. Darbību uzsāk privātās mācību iestādes, darbību atjaunoja nacionālo minoritāšu skolas- poļu, ebreju, igauņu, ukraiņu u.c.
Referāta mērķis: Izpētīt un iegūt informāciju par tēmu Latvijas izglītības sistēma.
Referāta uzdevumi:
1. Izanalizēt un izpētīt Latvijas izglītības sistēmas teorētiskos aspektus;
2. Izstrādāt un izteikt savus priekšlikumus par Latvijas izglītības sistēmu;
3. Veidot priekšstatu par Latvijas izglītības sistēmu.
…