Termins “statistika” cēlies no latīņu vārda “status”, kas tulkojumā nozīmē stāvoklis. Statistikas zinātne izveidojās 17.gs. otrajā pusē.
Ekonomikā STATISTIKA tiek definēta zinātne, kas nodarbojas ar sabiedrisko parādību stāvokļa un pārmaiņu skaitlisku uztveršanu un mērīšanu un kas pētī sabiedrisko parādību un procesu skaitliskās (kvantitatīvās) likumsakarības.
Statistikai nav raksturīga vienreizēju vai retu notikumu pētīšana, jo statistika pēta tikai masveida parādības.
Mūsdienās statistikas zinātne ir ieņēmusi stabilu vietu pārējo zinātņu vidū. Galvenā loma valsts statistikas sistēmā, kura Latvijā ir funkcionāli centralizēta un teritoriāli decentralizēta, ir Latvijas Republikas Centrālās Statistikas Pārvaldei (CSP) - lielākajai statistisko darbu veicējai un atbildīgajai par valsts statistikas darba organizēšanu.
Galvenie LR CSP uzdevumi:
veidot vienotu, uz starptautiski atzītiem metodoloģijas principiem pamatotu statistiskās informācijas sistēmu par sabiedrībā notiekošajām ekonomiskajām, demogrāfiskajām un sociālajām parādībām un procesiem, kā arī vidi;
apkopot un analizēt iegūto statistisko informāciju;
informēt sabiedrību par šo informāciju, to publicējot;
nodrošināt Saeimu, valsts un pašvaldības institūcijas un plašāku sabiedrību ar statistisko informāciju lēmumu pieņemšanai, kā arī pētījumu un domu apmaiņas veicināšanai.…