Secinājumi
1. Jau vairāk nekā 30 gadus migrācijas saldo Latvijā ir negatīvs. Emigrantu skaits pārsniedz imigrantu skaitu, līdz ar to arī iedzīvotāju skaits samazinās.
2. Lielāka daļa no migrantiem ir vīrieši.
3. Krīzes laikā emigrantu skaits palielinās.
4. Lielāka daļa no migrantiem Latvijā ir latvieši un krievi.
5. Intervējot emigrantus un imigrantus, mēs uzzinājām, ka iemesli, kuri var liek cilvēkiem pārcelties uz citam valstīm, var būt saistīti ar ģimenes apstākļiem, klimatu, vēlmei atrast labāk atalgotu darbu vai saņemt labāko izglītību.
6. Pārcelšanas procesā migranti saskaras ar daudzām grūtībām. Valodas nezināšana traucē migrantiem komunicēt, draugu un radinieku trūkums liek justies pilnīgi atbildīgam par sevi. Dzīvokļa meklēšanas, apdrošināšanas saņemšanas un dokumentu iegūšanas procesi aizņem daudz laiku.
7. Latvija ir labi piemērota imigrantu pieņemšanai. Latvijas biedrības un organizācijas var piedāvāt migrantiem izglītojošus, interaktīvus, kultūras pasākumus, diskusijas, mācīšanos par vietējiem paradumiem, informāciju par integrēšanos un iejušanos sabiedrībā, informāciju par vakancēm un atbalstu darba meklēšanā, dažādas valodas kursus, karjeras konsultācijas un konsultācijas biznesa sākšanai, latviešu valodas kā otrās valodas un svešvalodas apguvi visās izglītības pakāpēs, seminārus, mājvietu, latviešu kultūras vakarus, radošās darbnīcas bērniem, jauniešiem un ģimenēm.
…