Ievads
Es uzskatu, kā izvēlēts temats ir aktuāls, jo valsts eksports ir viena no galvenajam sfēram, kas uztur nacionalo labklajību. Ir ļoti svarīgi valstij rupēties par sava eksporta nozares attistīšanu, jo tas palielina valsts iekšzemes kopproduktu, dod iespēju ražotājiem samazināt savas ražošanas izmaksas, paaugstināt produktu kvalitāti. Eksporta nostiprināšana ir ļoti svarīgs un aktuāls jautājums jebkurai valstij, arī Latvijai it īpaši pašreizēja ekonomiskā situācijā. Eksports ir faktors ārzemju valūtas saņemšanai un ražošanas atbalstīšanai. Mūsdienu Latvijas ekonomikā eksports kļuva par lielāko ekonomikas nozari, caur kuru realizējas gandrīz 30%IKP.
Mana kursa darba mērķis ir parādīt kada ir Latvijas eksporta struktūra pēdējos gados, kadas preces eksporte vairāk, uz kādam valstim eksporte vairāk, kā arī parādīt cik dinamiski attīstas eksports, kadas ir tendences: augšana vai kritums un kadi ir tempi – cik atri aug vai krit. Dinamiku es paradīšu par lielāko periodu, tāpēc kā vajāg saredzēt dinamiku, bet struktūras izskatīšanai es ņemšu nelielu periodu.
Mana darba galvēnie uzdevumi ir atrast tadus makroekonomikas datus kuri vislābāk parāda Latvijas dinamiku un struktūru eksportā, un ne tikai atrast bet arī atspoguļot ka arī savakt kopā savā kursa darbā visus datus tāda veidā lai būtu saprotāms ne tikai pašai, bet arī citiem.Un lai būtu sasniegts mērķis.
Par vispiemērotāku metodi dinamikas un struktūras paradīšanai es uzskatu grafikus, kurus es taisīšu Exelī paša pēc statistikas datiem un kopēšu uz Wordu. Struktūras parādīšanai es lietošu “Pie” veida grafikus, kur apaļu pirāgu sadalīšu pa procentiem vai skaitļiem (kā kurā gadījumā) un parādīšu kādu daļu ieņem kads valsts vai prece. Dinamiku es parādīsu “Line” veida grafikos, kur pa gadiem vai mēnešiem atzīmēšu ar linijas augstumu eksporta apjomu, ta būs redzama tendence un dinamika. Dažus datus parādīšu tabūlas veidā.
Uzskatu sava kursa darba tematu par īpašu par kuru nav daudz rakstīts, vairāk informācijas atspoguļo ciparos, procentos tieši tapēc galvēnais datu avots man bija statistikas biļeteņi un Centrālas Statistikas Bāzes interneta saits, avīzes ir ļoti svaiga informācija par pirmiem 2002 gada 3 mēnešiem,. No grāmatam es galvēnokārt ņemu definicījas.Ļoti liela nozīme bija Ziņojumam par Latvijas tautsaimniecības attīstību kur var redzēt kā vajag analizēt datus par daudziem gadiem, kā labāk parādīt dināmiku, piemēram pa mēnešiem vai pa gadiem.
Tā kā es lielu informācijas daļu ņemu no statistikas biļeteņa lai visa informācija un dati būtu saprotāmi ir vērts uzradīt ka tiek aprēķināti ārēja tirdzniecības dati.
…