Latviju kā nelielu valsti, kas atrodas starp lieliem globāla mēroga reģioniem – Eiropas Savienību, Austrumeiropu un NVS, būtiski ietekmē tajos notiekošie procesi. Globalizācijas procesu ietekmē vairums šo reģionu valstu ir apvienojušās ekonomiskās savienībās. Gandrīz visas tās valstis, kuras vēl neietilpst nevienā savienībā atrodas pievienošanās procesa noslēguma fāzē. Tādēļ pēc 1-2 gadiem Eiropā būs palikušas tikai dažas nepievienojušās valstis, bet pēc 5-7 gadiem tādu visdrīzāk praktiski nebūs.
Eiropa ir unikāls un ļoti neviendabīgs reģions, kurā sadzīvo ap 50 dažādas tautas. Eiropas Savienība mūsdienās ir viens no bagātākajiem pasaules reģioniem. Tās sabiedrības bauda augsta dzīves līmeņa un tā veicinātās nosacītās drošības priekšrocības, tiek pilnībā ievērotas cilvēktiesības, nepastāv nāves sods.
Latvijas centieni kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti izrietēja no mūsu valsts un sabiedrības pamatinteresēm. Valdības ekonomiskās politikas mērķis bija un ir nodrošināt ilgspējīgu un sabalansētu ekonomisko un sociālo attīstību paaugstināt sabiedrības drošību un labklājību, kā arī sekmēt Latvijas starptautisko pozīciju nostiprināšanu. Šī mērķa sasniegšanai svarīgi ir uzturēt stabilu makroekonomisko vidi un īstenot uz izaugsmi un dziļāku integrāciju Eiropas Savienībā orientētas strukturālās reformas.
Ekonomiskās intereses ir vienas no svarīgākajām pamatvērtībām Latvijas sabiedrībā – iedzīvotāju labklājība, ekonomiskā un sociālā augšupeja. Ekonomiskajām interesēm atbilst arī zinātniskā un tehniskā potenciāla saglabāšana un attīstīšana, vides ilgspējīgas attīstības nodrošināšana, valsts infrastruktūras un telekomunikāciju attīstīšana, iekšējās politiskās stabilitātes uzturēšana. …