1.IEVADS
Ekonomikas augsmi mēra ar reālā iekšzemes kopprodukta procentuālo piegumu noteiktā laika posmā. Ekonomikas attīstība ir sarežģītāks jēdziens, tā nav izmērāma ar vienu skaitli. Ekonomikas attīstība nozīmē nevis vidējo labklājības pieaugumu, bet gan labklājības pieaugumu katram valsts iedzīvotājam. Attīstība nav raksturojama tikai ar kvantitatīviem parametriem. Šeit būtiski ir arī kvalitatīvi aspekti. Ekonomikas augsme ir nepieciešams, bet nav pietiekams nosacījums ekonomikas attīstībai.
Periodā kad visa pasaule, tai skaitā arī Latvija pārdzīvo finansiālo un ekonomisko krīzi aktualizējas jautājums par kvalitatītavajiem aspektiem tālākas ekonomiskās attīstības veicināšanai. Šobrīd Latvija atrodas ekonomiskās „spirāles” lejupejošajā daļā. Bet tas ir neizbēgams fakts, jo ekonomiskā attīstība notiek pa spirāli. „Treknajiem” gadiem seko „liesie”.
Par sava darba galveno mērķi autors ir izvēlējies Latvijas ekonomiskās attīstības izvērtēšanu par atskaites punktu ņemot iestāšanos ES.
Savā darbā autors analizē galveno makroekonomisko rādītāju izmaiņas laika periodā no 2004. gada līdz šā brīža saspringtajam stāvoklim.
Šo 4 gadu laikā Latvija piedzīvojusi gan strauju kāpumu, gan arī diezgan nepatīkamu piezemēšanos.
2.VALSTS EKONOMIKAS ATTĪSTĪBAS REGULĒJOŠO PROCESU ANALĪZE
Izskatot izmaiņas, kas notiek jebkuras valsts ekonomikā, var novērot daudzus procesus, kas intensīvi vai ekstensīvi ietekmē ekonomikas attīstību un ekonomikas subjektu konkurences vides saasināšanos. Mūsdienu apstākļos ir nepieciešama makroekonomikas rādītāju korelācijas (savstarpējās saistības) sapratne, lai sekmīgi spēcinātu ekonomikas potenciālu.
Viens no svarīgākajiem ekonomikas sektoriem, kas liek pamatu ekonomisko attiecību pamatnē ir rūpnieciskā ražošana. Šis rādītājs parāda konkurences vides pozitīvo attīstību. Vērtējumam izmanto rūpnieciskās ražošanas indeksu, kuru aprēķina statistiskās organizācijas, kuras dod datus par izmaiņām valsts iestādēm, kuras pārvalda ekonomikas attīstību. Arī ar ražošanas attīstību saistīto ekonomikas rādītāju instrumentu analīzei var izmantot tādu indikatoru kā valūtas kurss, kuram ir tiešā vai atgriezeniskā korelācija, kā arī dot šī rādītāja vadības vērtējumu ar monetāras politikas palīdzību, kuru veic valsts.
…