Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991.gadā un atteikšanās no PSRS komandekonomikas sistēmas tika sākta virzība uz brīvā tirgus ekonomiku. Īstenojot ekonomiskās reformas, ir radīti tirgus ekonomikas pamati. Privātajā sektorā strādā vairāk nekā 60% no visiem strādājošajiem, bet tirdzniecībā , lauksaimniecībā un būvniecībā privātajā sektorā strādā vairāk nekā 90% no šajās nozarēs nodarbināto skaita. Arvien pilnveidojas tirgus pašregulēšanās mehānisms, ko ietekmē tirgus mehānisms (pieprasījums, piedāvājums, cenas) un konkurence. 1998. gada sākumā stājās spēkā Konkurences likums, kas reglamentē uzņēmējdarbību vienlīdzīgās un godīgās ekonomiskās sāncensības apstākļos un nosaka gadījumus, kad pieļaujama valsts iejaukšanās tirgus pašregulēšanās mehānismā.
Kopš 1996.gada pieaug iekšzemes kopprodukts, samazinās inflācija.2000.gadā vidējā gada patēriņa cenu inflācija bija 3,6%.
Tomēr ekonomiskās aktivitātes pieaugumu tempus kopš 1998. gada vasaras beigām ietekmējusi Krievijas ekonomiskā krīze. Krievijas rubļa devalvācija un Krievijas nespēja pildīt savas ekonomiskās saistības ir būtiski ietekmējusi Latvijas ekonomiskos sakarus ar šo valsti. Samazinoties eksportam uz Krieviju, daudzi Latvijas uzņēmumi bija spiesti samazināt ražošanas apjomu un atlaist darbiniekus. Šā iemesla dēļ, reģistrētais bezdarba līmenis 1999. gada sākumā pārsniedza 10% no ekonomiski aktīviem iedzīvotājiem, 2000. gadā bezdarba līmenis bija 7,8%.
Ir mazinājusies Latvijas ekonomiskā atkarība no Krievijas. Patlaban vairāk nekā puse (65%-2000. gadā) no Latvijas eksporta un importa ir uz Eiropas Savienības valstīm, tikai 5-6% no Latvijas IKP ir tieši saistīti ar preču un pakalpojumu ražošanu, ko eksportē uz Krieviju.
Latvijas ekonomisko reformu sekmīgo norisi apliecina neatkarīgo starptautisko kredītreitingu aģentūru noteiktie Latvijas kredītreitingi- tie ir vieni no augstākajiem Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm. Piešķirtie kredītreitingi raksturo investīciju riska pakāpi, un Latvija tiek uzskatīta par investēšanai salīdzinoši drošu valsti. Arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas eksperti ekonomiskās reformas pārejai no komandekonomikas uz tirgus ekonomiku novērtējuši kā atgriezeniskas. Tomēr Latvijai vēl ir daudz problēmu:
Vāja tiesu vara;
Izvairīšanās no nodokļiem;
Kontrabanda;…