Ekonomikā gluži tāpat kā dzīvē viss notiek viļņveidīgi – pēc straujas augšupejas vienmēr seko atslābums vai pat lejupslīde.
Lai gan nozīmīgākās darbaspēka struktūras pārmaiņas Latvijā notikušas jau agrāk, tas ir, 90.gados, nevar apgalvot, ka šobrīd struktūra ir nostabilizējusies.
Kopš 2000.gada darbaspēka tirgus Latvijā kopumā ir attīstījies veiksmīgi, taču iestāšanās Eiropas Savienībā 2004.gadā ir nesusi daudzas būtiskas pārmaiņas. Jau vairākus gadus Latvijā saglabājas straujš tautsaimniecības izaugsmes temps, ko ir veicinājis gan nodarbinātības pieaugums, gan arī darba ražīguma kāpums, taču Latvija savos izaugsmes tempos vēl joprojām ievērojami atpaliek no daudzu attīstīto valstu līmeņa.
Lai būtu iespējama tālāka dzīves līmeņa konverģence, ir svarīga salīdzinoši strauju izaugsmes tempu saglabāšanās arī turpmāk, tāpēc svarīgi ir pārzināt valsts darbaspēka tirgū notiekošos procesus, veidojošās problēmas, lai varētu laicīgi izstrādāt un īstenot problēmu novēršanas un attīstības sekmēšanas plānus.
Darba mērķis ir, pamatojoties uz Latvijas darbaspēka tirgus attīstības analīzes pamata, izdarīt secinājumus un priekšlikumus par Latvijas darbaspēka tirgus attīstības dinamiku un problēmām.
Darba uzdevumi:
1.izpētīt darbaspēka tirgus mehānisma pastāvēšanas teorētiskos pamatus;
2.veikt Latvijas darbaspēka tirgus attīstības analīzi;
3.izanalizēt Latvijas darbaspēka tirgus attīstības dinamiku;
4.atklāt un izanalizēt Latvijas darbaspēka tirgus attīstības problēmas;
5.izstrādāt priekšlikumus Latvijas darbaspēka tirgus attīstības nodrošināšanai un problēmu risināšanai.
Veiktais pētījums aptver laika posmu no 2000.gada līdz 2008.gadam, kā arī ietver attīstības prognozes turpmākajiem gadiem.
Darbā ir 3 nodaļas, kurās tiek izpētīti darbaspēka tirgus mehānisma pastāvēšanas teorētiskie pamati, lai salīdzinātu vai teorētiskie pamatprincipi īstenojas arī dzīvē. 2.nodaļā tiek veikta Latvijas darbaspēka tirgus attīstības analīze, kas sniedz iespējas noskaidrot, ar kādām problēmām saskaras darbaspēka tirgus Latvijā un liek domāt par to, kā situāciju šajā jomā uzlabot. 3.nodaļā analizētas iespējas un izstrādāti priekšlikumi Latvijas darbaspēka tirgus attīstības sekmēšanai, jo katrā situācijā ir iespējami vairāki risinājumi, tāpēc jānoskaidro, kurš ir visefektīvākais konkrētajai situācijai vai problēmai.
Darba un pētījuma veikšanai tika izmantota speciālā ekonomiskā literatūra, valsts statistiskie dati, zinātniskie pētījumi, kā arī valdības lēmumi.…