Latvijas izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis pie Baltijas jūras simtiem gadu ir bijis viens no svarīgākajiem faktoriem tās attīstībā. Latvija, kura atrodas rietumu un austrumu krustcelēs, viemnēr ir bijusi pievilcīga daudzām pasaules valstīm. Jau Hanzas savienības pastāvēšanas laikā daudzas Latvijas pilsētas bija tās sastāvā. Kopā ar citām valstīm, tas spēlēja lielu lomu tā laika tirdzniecības transporta tīkla attīstībā. Svarīga osta Rīgas jūras līča piekrastes Daugavas grīvā bija Rīgas osta, kas ieņēma ļoti svarīgu vietu tirdzniecības attistībā starp Krieviju un eiropas valstīm.
Šodien, kad Latvija ir atjaunojusi savu neatkarību un uzsākusi tirgus ekonomikas ceļu, svarīgs ir fakts, ka tās labklājība ir atkarīga no ostu un to ceļu attīstības, tāpēc tieši šajā sfērā tiek pielikti lielāki spēki, lai cik vien efektīvāk varētu izmantot visas iespējas. Telekomunikāciju un transporta attīstības sfērā ir iesaistīti 8,8 % Latvijas iedzīvotāju.Perspektīvē uz Latvijas ostu attīstību ir liktas lielas ieceres.
Latvijā pastāv trīs lielas ostas - Rīgas, Ventspils, Liepājas. Visām šīm nosauktajām ostām ir brīvās ekonomiskās zonas statuss. Tā rezultātā ir iespējams piesaistīt jaunas kravas plūsmas, vienkāršot birokrātiju, veidot labvēlīgu vidi uzņēmējdarbības attīstībai. Šajās ostās tiek ieguldītas milzīgas investīcijas, kas ļauj veikt dažādus ostas attīstības darbus. Piemēram, tiek veikti gultnes, akvatorijas padziļināšanas darbi, ostu infrastruktūras rekonstrukcijas darbi. Katra osta ir izstrādājusi savu programmu ilgtermiņa attīstībai, kurā ir paredzēti galvenie mērķi, kā arī dažādi ceļi kā paaugstināt ostas konkurētspēju.…