Stabila un augoša tautsaimniecība jebkurai valstij nodrošina gan pietiekamus valsts budžeta ieņēmumus, gan jaunas darba vieta un līdz ar to iedzīvotāju sociālo stabilitāti un zemu bezdarba līmeni. Šāda valsts ir pievilcīga arī potenciālo investoru acīs, un rodas pamats tālākai ekonomikas augšupejai. Valstīs, kurās notiek ekonomiskās reformas, parasti ir neizbēgamas ievērojamas strukturālas pārmaiņas, nepieciešamas arī papildus investīcijas.
Ko šādā situācijā var darīt centrālā banka, ar kādiem instrumentiem tā darbojas? Kādas ir tās funkcijas un uzdevumi? Kādas ir Latvijas Centrālās bankas perspektīvas Eiropas savienībā?
Gan makroekonomiskā teorija, gan citu valstu centrālo banku praktiskā pieredze ir pierādījusi, ka pat attīstītā tirgus ekonomikā centrālā banka nevar tieši ietekmēt tautsaimniecības attīstību un tas arī nav tās uzdevums. Kaut arī centrālajai bankai nav vienaldzīga tautsaimniecības augšupeja un tā regulāri veic valsts ekonomikā notiekošo procesu analīzi, tās galvenais uzdevums ir ar savu monetārās politikas lēmumu un monetāro instrumentu palīdzību nodrošināt finansu resursu pietiekamību un stabilitāti valstī, tādejādi veidojot stabilu pamatu ekonomikas attīstībai.
Mūsdienās gandrīz visās attīstītās valstīs ir izveidota divlīmeņu banku sistēma. Pirmā līmeņa banka ir centrālā banka jeb emisijas banka. Pie otrā līmeņa bankām pieder kredītiestādes. Abu līmeņu bankām ir atšķirīgi uzdevumi, funkcijas un darbības raksturs.…