Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991.gadā Latvija ir pārgājusi uz tirgus ekonomikas modeli.
Katru valsti raksturo tās ārējā tirdzniecība – tās apjoms un struktūra. Ārējai tirdzniecībai ir liela nozīme valsts ekonomikā.
Latvija īsteno salīdzinoši liberālu ārējās tirdzniecības politiku. Turpmākā ārējās tirdzniecības liberalizācija vispasaules globalizācijas apstākļos ir saistīta ar Latvijas ekonomiskajām interesēm – integrāciju Eiropas Savienībā un saistību izpildi Pasaules Tirdzniecības organizācijā.
Ekonomikas ministrijā par ārējās tirdzniecības jautājumiem atbild Ārējo ekonomisko attiecību un tirdzniecības politikas departaments. Tā galvenie uzdevumi ir Latvijas Republikas interesēšu pārstāvība ārējās tirdzniecības politikas jomā ES, PTO, kā arī citās starptautiskās institūcijās un organizācijās, eksporta veicināšana, kā arī savas kompetences ietvaros iekšējā tirgus aizsardzības politikas īstenošana un ārējo ekonomisko sakaru veicināšana.
1.Latvijas ārējā tirdzniecības raksturojums
1.1.Latvijas ārējās tirdzniecības politika
Latvija īsteno liberālu ārējās tirdzniecības politiku. Latvijas tirdzniecības attiecības ar citām valstīm ir balstītas uz daudzpusējiem līgumiem Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) ietvaros, kā arī citiem līgumiem, kas nosaka vislielākās labvēlības režīmu (MFN) un brīvās tirdzniecības līgumiem. Tālākā ārējās tirdzniecības liberalizācija ir saistīta ar Latvijas prioritātēm šajā jomā – iestāšanās Eiropas Savienībā un dalība PTO.
Latvijai, iestājoties ES, būs arī jālauž neatbilstoši atsevišķi tirdzniecības un ekonomiskās sadarbības līgumi, kuros paredzēts MFN, kā arī Latvijas noslēgtie BTL. Anulēto BTL un ekonomiskās sadarbības līgumu vietā stāsies ES attiecīgie ES līgumi ar trešajām valstīm…