Mūsdienās starptautiskā tirdzniecība ir kļuvusi par gandrīz visu pasaules valstu ikdienas rūpi. Latvijas tautsaimniecības attīstības mērķis ir tautas labklājības paaugstināšana. Lai to sasniegtu, ir jāražo produkcija, jāsniedz pakalpojumi, un jāatrod kāds, kas saražoto produkciju un pakalpojumus nopērk. Un par tiem samaksā ne mazāk, bet vairāk, nekā iztērēts to ražošanai. Šajā aspektā nav īpaši svarīgi, ko ražot un kādus pakalpojumus piedāvāt, tas ir, kāda ir tautsaimniecības nozaru struktūra procentos. Galvenais, lai to kādam vajadzētu. Lai tā būtu, precei un pakalpojumiem jābūt derīgiem, lētiem un kvalitatīviem.
Maza valsts nevar visu savām vajadzībām saražot pati, tāpēc tai jāatver tirgus citu valstu ražotājiem. Tas rada konkurenci iekšējā tirgū, spiež pazemināt cenu un uzlabot kvalitāti. Savukārt sev piemērotus produkcijas un pakalpojumu veidus Latvija var saražot vairāk, nekā pieprasa vietējais tirgus, tāpēc jāmeklē lēti tirgi.
Ņemot vērā Latvijas ierobežoto iekšējo tirgu, Latvijai ir vitāli svarīgi realizēt liberālu ārējās tirdzniecības politiku, kas dod iespēju konkurētspējīgām nozarēm efektīvi izmantot to priekšrocības starptautiskajā tirgū.
Izvēloties šo darba tematu, tā mērķis ir izpētīt galvenos aspektus, kas raksturo ārējās tirdzniecības lomu ekonomikas procesos, kā piemēram, eksporta un importa ekonomiskos principus, analizēt Latvijas ārējās tirdzniecības statistiskos rādītājus, kā arī izvērtēt perspektīvu tirgu ar Āzijas valstīm.
I. Starptautiskā tirdzniecība, kuras pamats ir starptautiskā darba dalīšana un specializācija, būtiski iespaido pasaules ekonomisko attīstību. Panākumi vai neveiksmes šinī jomā regulē valstu ekonomisko attīstību, kas bieži vien ir likteņnoteicējs valstu ekonomikas augšupejā vai lejupslīdē.
Ar starptautisko tirdzniecību ir saistīti divi jēdzieni – eksports un imports, kuru būtība ir jāizprot. Ar eksportu saprot iekšzemē saražoto preču un pakalpojumu pārdošanu patērētājiem ārvalstīs. Eksportu ietekmē trīs svarīgi faktori:
1.Reālais iekšzemes kopprodukts ārvalstīs.
2.Latvijas uzņēmumos ražoto preču un pakalpojumu cenas salīdzinājumā ar tādu pašu izstrādājumu cenām ārvalstīs.
3.Valūtas kurss.…