Secinājumi
1. Novērtējot valsts stāvokli starptautiskajos norēķinos, vispirms nosaka eksporta un importa attiecību, kāda ir ārējās tirdzniecības bilance.
2. Viena no galvenajām ekonomiskajām problēmām Latvijā ir tekošā konta deficīts, kura pamatā ir tirdzniecības bilances negatīvais saldo.
3. Latvijas tirdzniecības bilances negatīvajam saldo ir tendences augt, nevis samazināties.
4. Laika posmā no 1999. gada līdz 2003. gadam imports ir palielinājies straujākos tempos nekā eksports.
5. Pakāpeniski ir mainījusies eksporta un importa ģeogrāfiskā orientācija: Latvijas eksports ir pieaudzis uz ES valstīm, kas liecina par Latvijā ražoto preču konkurētspējas pieaugumu Eiropas tirgū, arī Latvijas importa ģeogrāfiskā orientācija ir uz ES valstīm.
6. Nozīmīgākās Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalstis ir Vācija, Krievija, Zviedrija.
7. Latvijas uzņēmēji ir sekmīgi sadarbojušies ar kaimiņvalstīm- Lietuvu un Igauniju, par ko liecina fakts, ka šīs valstis ierindojas starp septiņām lielākajām Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalstīm.
8. Latvijā katrai preču grupai ir izveidojusies un dažādu faktoru vadīta attīstās sava noieta tirgus ģeogrāfiskā struktūra.
9. Nozīmīgākā preču grupa Latvijas eksportā uz ES valstīm ir koksne un tās izstrādājumi.
10. Latvijas importā no ES valstīm dominē mašīnas un mehānismi, transportlīdzekļi un ķīmiskās rūpniecības produkcija.
11. Balstoties uz resursu pieejamību un pieprasījuma struktūru, Latvijā ir attīstījušās eksporta nozares, kuru pamatā tiek izmantotas dabiskās un iegūtās konkurences priekšrocības - kokapstrāde, pārtikas rūpniecība, tekstilrūpniecība, ķīmiskā rūpniecība, mašīnbūves un metālapstrādes nozare.
12. Latvijas ārējās tirdzniecības politikas uzdevumi ir: radīt maksimāli izdevīgus apstākļus Latvijas konkurences priekšrocību realizēšanai, labvēlīgu eksporta- importa proporciju stimulēšana un Latvijas tālāka iestāšanās starptautiskajā tirdzniecības apritē.
13. Latvijas ārējās tirdzniecības politika ir cieši saistīta ar Eiropas savienības un Pasaules tirdzniecības organizācijas politiku.
…