Ar starptautisko tirdzniecību ir saistīti divi jēdzieni – eksports un imports. Tie ir termini ar globālu izplatību, starp mums nebūs iespējams atrast tādu, kas pats nebūtu tos lietojis. Mūsdienu pasaulē eksports un imports pavada cilvēku arī praktiskajā jomā no dzimšanas līdz pēdējiem beigu akordiem.(U.Gods 284. lpp)
Preču eksporta ekonomiskais raksturojums
Vispirms jāatšķir produkcijas eksports un pakalpojumu eksports, ņēmot vērā, ka maksas pakalpojumi pēc sava ekonomiskā raksturojuma ir preces.
Produkcijas eksports. Tās, pirmkārt, ir dotajā valstī ražotās produkcijas izvešana un realizācija ārzemēs; otrkārt,produkcijas realizācija iekšzemē izvešanai uz citām valstīm ar nosacijumu, ka šīs preces šķērsos robežu. Arējās tirdzniecibas prakse ir variantiem bagāta. Eksportētājs parasti ir vietējā firma, kas produkciju izved saskaņā ar ārzemju partnera pasūtījumu, noslēgtu līgumu. Ar eksportoperācijām var nodarboties gan uzņēmums ražotājs, gan starpnieks. Pašmāju uzņēmējdarbībā var produkciju nosūtīt savām ārzemju filiālēm un meitas uzņēmumiem. Eksportētāja partneri ārzemēs var būt ražojošie uzņēmumi (izejvielu, materialu, kurināmā, enerģijas, pusfabrikātu, komplektējošo detaļu, iekārtu, mašīnu eksports), vairumtirgotāji,retak mazumtirgotāji. Sīkeksportu jau raksturojām.Plašākā mērogā produkcijas eksports īstenojas ar šopingtūrisma starpniecību. Tā objekts ir plasa pateriņa preces, lietotas automašinas.
Produkcijas eksporta statistiskā uztvere.LR Vlasts statistikas komiteja eksporta kopapjomā ieskaita:
preces, kas izvestas realizēšanai ārvalstīs;
preces, kas izvestas pārstrādei ārvalstīs, uzņemoties saistības par atpakaļieviešanu;
importētās preces, kas pēc pārstrādes izvestas u ārvalstīm;
reeksports, t.i., patēriņam Latvijā importētās preces, kas izvestas atpakaļ uz ārzemēm;
uz ārvalstīm parraidītā elektroenerģija un pārsūknētā dabas gāze.…