Secinājumi
Infekcijas slimību izraisīta asiņošana ir multifaktoriāls process, kam par iemeslu var būt trombocitopēnija, asinsreces faktoru patēriņš asinsvadu bojājumu vietās, lokāla hiperfibrinolīze un vaskulārās sieniņas bojājumi. Katram mikroorganismam ir specifiski patogenitātes faktori, līdz ar to arī atšķiras mehānisms, kā tas izraisa hemorāģisko sindroma attīstību.
Hemorāģiskais sindroms ir nopietna infekciju slimību izraisīta komplikācija, kas korelē ar smagu slimības gaitu un iespējamu letalitāti. Visbiežākā riska grupa ir imūnsupresētas personas, kuriem organisma aizsargbarjeras nav spējīgas aizturēt mikroorganismus. Rezultātā tie nonāk asinsrites sistēmā un izplatās pa visu organismu. Klīniskajā ainā daļa simptomu slimībām ir kopīga - var novērot vispārēju intoksikāciju, augstu temperatūru, ādas, gļotādas hemorāģijas un iekšējo orgānu asiņošanu. Bieži hemorāģiskā sindroma dēļ var attīstīties toksiskā šoka sindroms, smaga sepse, nekrotiskas izmaiņas orgānos, līdz ar to arī orgānu mazspēja.
Latvijā nav izplatītas hemorāģiskā drudža vīrusa slimības ar izteiktu hemorāģisko sindromu, kas biežāk sastopamas tropu reģionos un Āfrikā, bet arī pie mums ir mikroorganismi, kuri spēj izraisīt līdzīgu simptomātiku, tāpēc medicīnas personālam ir jābūt informētam par iespējamo klīnisko ainu, lai varētu pietiekami ātri reaģēt un apturēt slimības gaitu.
…