Ik dienu braucot transportā, klausoties radio, skatoties televīziju, ejot pa ielu, nejauši dzirdētās sarunas liek padomāt pat valodas kultūru...
Tā kā mūziķi parasti aizspiež ausis, kad jāklausās griezīga mūzika, tā arī valodnieki -, kad jādzird dažādas aplamības.... Kā šīs aplamības var labot? ...
Manuprāt, iegūstot vismaz elementārākās zināšanas valodās (angļu, vācu, itāļu un franču), kas vēsturiski ir bijušas saistītas ar Latvijas attīstību gadsimtu gaitā, var sākt izprast mūsu valodas veidošanos, dažādu svešvārdu ieviešanos sabiedrības leksikā. Kaut gan jāatzīst - mūsdienu leksika ir pakļauta tehnikas attīstībai, kurā nekā neiztikt bez īpašiem termiņiem, kuri, iespējams, nekad netiks latviskoti.
Sabiedrības centieni „atrast” savu valodu tiks apbalvota ar pašapziņu, kultūras uzplaukumu. Domāšanu raisoša literatūra, „nepiegružota” valoda novērsīs ķēdes reakciju – nepareizs, nepareizāks... utt.
Šajā pētījumā centos atrast „darvas pilienus medus mucā” ,un saprast, kādu darbību rezultātā tie ir radušies.
1)Stilistika ir valodas (fonētikas, morfoloģijas, leksikas, sintakses) spēja izteikt papildinformāciju, kas norāda uz komunikācijas vidi un komunikatora subjektīvo attieksmi pret runas objektu (saturu) vai adresātu (percipientu).
2)Stilistika ir zinātnes nozare, kas pētī valodas stilistiskās potences (valodas stilistika) un to mērķtiecīgu izlietojumu runā (tekstā) atkarībā no komunikācijas satura, vides un komunikatora subjektīvās attieksmes pret runas objektu un/vai adresātu (runas/teksta stilistika).
Katrai zinātņu nozarei ir savs mērķis un savi teorētiski un praktiski uzdevumi attiecīgā mērķa realizēšanai. Viens no stilistikas uzdevumiem ir noteikt neitrālo un stilistiski tonēto. Tas nozīmē, ka stilistikai jāpētī valodas strukturālo elementu sinonīmija noteiktā valodas attīstības stadijā.
Stilistika pētī valodas stilus, starp kuriem īpašu vietu ieņem daiļliteratūras valodas stils kā viens no vārda mākslas izteiksmes līdzekļiem.
Daiļliteratūras valodas stilā visuzskatāmāk parādās stilistisko izteiksmes līdzekļu individuālais izmantojums jeb subjektīvais stils. Līdz ar to stilistikai izvirzās vēl cits uzdevums - pētīt individuālo stilu!…