Šo darbu izvēlējos tāpēc, ka nebiju lasījis nevienu no G. Merķeļa darbiem. Šai grāmatai mani piesaistīja tās nosaukums „Latvieši”. Vēlējos uzzināt par ko tad īsti G. Merķelis ir rakstījis šajā grāmatā. Grāmata bija interesanta pēc manām domām.
Pēc grāmatas izlasīšanas internetā mēģināju atrast kaut ko vairāk par šo grāmatu un atradu interesantu rakstu par to kā šī grāmata tika aizliegta un tika iznīcinātas. Tā rezultātā bija palikušas tikai dažas grāmatas. Tajos laikos kad grāmata tika izdota dažām valstīm tā nepatika un tās gribēja viņu iznīcināt.
Grāmatā ir daudz dažādu faktu un patiesu notikumu, tapēc bija interesanti to lasīt. Grāmata tika izdota 1797.gadā.Bet vēlāk tika izdota jaunāka veida grāmata. 1796. gada izdevumā lasāms Johanna Gotfrīda Zeimes dzejolis. Ieskatam dažas rindas:
"Kad bandīti tikai ar dunčiem slepkavo,
Balina viņu galvaskausus uz moku ratiem;
Kad nāciju mežonīgās ordas Zemes žņaudz,
par varoņdarbu tas tiek saukts.„Latvieši”
Grāmata uzrakstīta franču apgaismotāju un Francijas buržuāziskās revolūcijas, kā arī krievu domātāja un apgaismotāja Radiščeva ietekmē. Tā vēršas pret dzimtbūšanas iekārtu, pret feodālismu, pret muižnieku zvērībām un arī pret baznīcu kā vienu no stiprākajiem dzimtbūtnieciskās verdzības balstiem.
Merķelis spēja attēlot spilgtu laikmeta ainu un parādīt dzimtbūšanas iekārtas drausmīgo, bezjēdzīgo raksturu. Grūtāk Merķelim ir noskaidrot ceļus, pa kuriem ejot varētu atbrīvoties no dzimtbūšanas nejēdzībām un posta.
Grāmatas ievadā viņš raksta, ka gudriem valdniekiem pašiem esot izdevīgi atmest novecojušas normas: „Valdnieki paši labprātīgi iznīcina savas mūžsenās tiesības, ja tās runā pretī cilvēces tiesībām; tautu mīlestība un attīstība atlīdzina valdniekiem viņu augstsirdības upurus.” Turpat tālāk Merķelis brīdina: ja tas netiks darīts, tad tauta pati atradīs izeju – tā būs revolūcija.…