Daudzie minējumi tautas dziesmās liecina par dažādu mūzikas instrumentu lielo lomu seno latviešu dzīvē. Par mūzikas instrumentu spēli XIII gadsimtā atrodam norādījumus Indriķa Livonijas hronikā. Mūzikas instrumentus ņēma līdz arī kara sirojumos. Tieši liecinājumi par latviešu vissenākajiem mūzikas instrumentiem laikā līdz XIII gadsimtam ir vairākāki tautas mūzikas instrumentu fragmenti, kas pēdējos gados atrasti arheoloģiskajos izrakumos Latvijā.
Trideksnis- ritma instruments, ko lietoja it īpaši kāzu apdziedāšanās dziesmās. Trideksni taisīja no metāla ar rokā turamu koka spalu, ap kura virsgalu savērtas žvarkstošas žvadzināmas vara plāksnītes.
Klabatas- arī klabekļi, klabanas, klabačas – koka plāksne, ko pakarināja pie vārtiem vai sētnīcas galā. Sitot pa to ar divām cieta koka vālītēm, radās tālu dzirdama skaņa, ar ko īpašā ritmā sauca ganus vai strādātājus no lauka mājās.
Vargāns- jeb varga – savdabīgs metāla instruments ar apaļi izliektu stīpiņu, kuras gali līdzteku izstiepti un kuras iekšpusē iestiprināta elastīga, atsperei līdzīga tērauda mēlīte. Spēlētājs pieliek vargānu pie zobiem un pietur ar lūpām. Ar vargānu tā pratēji ļoti veikli spēlēja visai attīstītas melodijas.…