Dzejoļa analīze.
Šis dzejolis, manuprāt, ir par vīrieša mīlestību, varbūt pat neatbildētām jūtām. Šajā dzejolī autors apraksta šī vīrieša ideālo sievieti, viņa sapņus.
Šis ir vienīgais poētiskais dzejolis, laikam tāpēc arī tas man iepatikās visvairāk. Poētisku to padara visi skaistie mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi: metaforas - „viņas soļi ir debesīs”, epitets – „stindzinošajā rīta velvē”,” noklīdis saules stars”, personifikācija – „maigi spēlējas vēja gars”. Tie ir ļoti romantiski un liriski. Var pateikt, ka to iedomu varoni, varbūt pat pašu autoru, ir apbūrusi šī sieviete, un viņš visu laiku atkārto „viņa, viņa, viņa,” it kā nevar nedomāt ne par ko citu, kā tikai par šo sievieti vai arī jaunu meiteni.
K.Elsbergs nemaina savu stilu arī te, rakstot ar mazajiem burtiem un neliekot nevienu pieturzīmi.
Dzejas forma ir brīva, ir atskaņas.
Dzejas noskaņa ir ļoti romantiska, ironiska, arī nostalģiska.
Dzejas tēli: viņa, saules stars.
Secinājumi
Izlasot kāda modernista dzeju, var ievērot modernisma īpatnības. Tāpat arī es, izlasot un izanalizējot Klāva Elsberga dzeju, varēju secināt, ka modernā dzeja stipri atšķiras no klasiskās dzejas gan pēc struktūras, gan pēc formas un satura. Modernajā dzejā daudzkārt ir izmantota sarunvalodas leksika, bieži teikumi ir rakstīti ar mazo burtu, nav pat pieturzīmju. Dzejoļos var redzēt pavisam citas dzīves normas un uzskatus, kas ne vienmēr patika cilvēkiem, taču bija arī tādi cilvēki, kuriem tie patika. Manuprāt, ir ļoti labi, ja rodas kaut kas jauns literatūrā, tāpat kā dzīvē.
Sasniegtie darba mērķi:
1.Iepazīta literatūras teorija, modernā dzeja.
2. Analizēti dzejnieka Klāva Elsberga dzejoļi.
Sasniegtie darba uzdevumi:
1. Izprasts modernisma jēdziens.
2. Izpētīta modernisma rašanās un attīstība.
3. Iepazīta dažu latviešu dzejnieku modernistu daiļrade.
Šis darbs var ieinteresēt skolotājus un skolniekus, kuriem patīk literatūra, patīk lasīt un uzzināt kaut ko jaunu.
…