Ievads
Vingrinājuma krājumā apkopotas četras tēmas – dārzeņi, koki, pavasara ziedi un zvēru dārzs.
Kā liecina ārzemju pieredze, tad tematiskais princips ir visefektīvākais princips otras valodas mācīšanā no tuvākā uz tālāko.
Katras tēmas sākumā skolēni iepazīstas ar vārdiem, kuri jāapgūst šajā tēmā. Lai aktivizētu vārdu krājumā šos vārdus, tiek izmantotas dažādas valodiskās darbības - runāšana, klausīšanās, rakstīšana, lasīšana.
Tā kā sākumskolā ir svarīgi attīstīt runas spējas, veidot praktiskās runas iemaņas un prasmes, tad katrā tēmā ir iekļauti vingrinājumi runāšanas prasmju apguvei. Kad apgūtas elementārās gramatiskās iemaņas, tad bērniem var piedāvāt runas vingrinājumus, tādēļ arī šajā vingrinājumu krājumā pēc gramatiskajiem vingrinājumiem seko runas vingrinājumi – runas prasmju attīstīšanai. Tā kā runāšana ir valodas prasme, kas jāattīsta kompleksā ar citām klausīšanos, lasīšanu, rakstīšanu, tad vingrinājumu krājumā tiek apvienotas lasīšanas un runāšanas prasmes. Runa vienmēr ir motivēta un šajā vingrinājumu krājumā tiek izmantota situatīvā motivācija, katrā tēmā tiek piedāvātas dažādas situācijas, lai veicinātu runāšanas prasmi.
Sākumskolā mācību centrā ir pati lasīšana, uzdevumi ir saistīti ar kvalitatīvas lasītprasmes izveidi. Ir ļoti svarīgi apzināties lasīšanas nolūku. Šajā vingrinājumu krājumā lasīšanas nolūks ir – atrast tekstā atbildes uz jautājumiem, veikt dotos uzdevumus.
Katrā tēmā ir iekļauti klausīšanās vingrinājumi, lai attīstītu klausīšanās iemaņas. Klausoties tekstu, tiek izvirzīti uzdevumi pārējo valodas prasmju apguvei (lasīšanai, rakstīšanai). Pirms klausīšanās uzdevumu galvenā funkcija ir sagatavot, ievirzīt un noskaņot skolēnu klausīšanās darbībai, tādēļ šajā vingrinājumu krājumā pirms klausīšanās vingrinājumiem, ir izveidoti dažādi citi vingrinājumi, lai sagatavotu skolēnus klausīšanās darbībai.
Viena no komplicētākajām valodas prasmēm ir rakstīšanas prasme. To veido dažādu prasmju kopums. Rakstīšanai izmantojami vingrinājumi, kuros pastāv mutvārdu un rakstu runas sintēze. Šajā vingrinājumu krājumā izmantoti - vārdu rakstījumi, svītriņu vietā liekot vajadzīgo burtu; anagrammu vingrinājumi (burtu sakārtošana pareizā secībā vārdos); teikumu veidošana no dotajiem vārdiem; vārdu sakārtošana dažādā secībā, tādejādi veidojot dažāda satura teikumus.
…