Cilvēku, ikvienā viņa dzīves situācijā vada kāds augstāk stāvošs spēks, kāda augstāka vara, kas liek pieņemt lēmumus, kas liek analizēt situācijas tā, kā to nosaka šis augstākais reglaments, ko pieņēmusi, kāda neredzama, nedefinēta sociāla grupa vai sabiedrības daļa. Taču vai mēs padomājam, kā būtu jārīkojas mums pašiem, lai nenonāktu pretrunā ar savu sirdsapziņu un saviem principiem?
Sava literatūras eksāmena darbu rakstu par dažādām varas izpausmēm, dažādu latviešu autoru darbos. Izvēlējos Laimas Muktupāvelas romānu „Šampinjonu derība”, kurā saskatāma aktuāla mūsdienu latviešu tautas problēma- naudas vara pār cilvēku, cilvēku izbraukšana uz ārzemēm laimes un naudas meklējumos. Dažādās varas izpausmes meklēju arī Alberta Bela romānā „Būris”, kurā lieliski saskatāma sabiedrības dogmu vara pār cilvēka domāšanu, baiļu vara pār cilvēku, valsts iekārtas vara pār cilvēku. Trešajā darbā- Gunta Bereļa romānā „Ugunīgi vērši ar zelta ragiem”- atradu pavisam atšķirīgas varas iezīmes- kā māksla ņem varu pār cilvēku, kuram tā ir tuva, kā vīrietis pavedinot spēj gūt varu pār sievieti.
Vara dominē ikvienā darbā, ikvienā cilvēkā, ikvienā dzīves situācijā, tikai tai ir dažādas izpausmes, tikai jāprot un jācenšas tā saskatīt. …