4. Rīcības jautājums
CO2 kalkulators internetā.
Kas un cik daudz CO2 (%) rada.
Ko var darīt katrs, lai samazinātu ietekmi uz vidi:
- elektrības patēriņa samazināšana;
- ēšanas paradumu maiņa;
- mājas būvēšana;
- iepirkšanās paradumi;
- politika un atkritumu pārstrāde.
Plastmasas pudeļu pārstrāde.
Ir mazās lietas, ko mēs varam sākt darīt jau šodien, lai palīdzētu gan sev, gan savai planētai!
Internetā ir atrodams CO2 kalkulators ( www.carbonfootprint.com ), kur katrs var aprēķināt, savu saražoto izmešu daudzumu.
Katrs Eiropas iedzīvotājs gadā vidēji rada 11 tonnas siltumnīcas efektu izraisošo gāzu. Lielākā daļa no tam rodas mūsu mājvietās un darba vietās. 70% CO2 rodas no apkures, 14% sildot ūdeni, 12% lietojot apgaismojumu un citas elektroierīces.
Ir daudz veidi kā mēs varam taupīt elektrību un samazināt oglekļa izmešus. Izraujot no kontaktiem elektroierīces, kuras neizmantojam, piemēram televizors snaudošā režīmā palielina mūsu elektrības patēriņu aptuveni par 5%, bet ja tādu ierīču mājās ir īpaši daudz, tad šie nelietderīgie zudumi var būt pat līdz 15%.
Saudzēt vidi var apmaksājot rēķinus internetā, tā nebūs jādarbina transportlīdzeklis, lai pārvietotos pa pilsētu. Atsakoties no kvītīm un čekiem, ietaupīsies liels daudzums papīra.
Kad rēķins apmaksāts, slēdziet ārā datoru. Amerikāni ir aprēķinājuši, ka viņi varētu slēgt astoņas lielas elektrostacijas, ja vien visa valsts neatstātu datorus ieslēgtus bez vajadzības.
Savus resursus mēs varam ietaupīt nomainot kvēlspuldzes pret energo-ekonomiskajām lampiņām. Piemēram 20vatīga energo-ekonomiskā lampiņa dod tādu pašu efektu kā 100vatīga kvēlspuldze. Un elektrības rēķins var samazināties līdz piecām reizēm. Ja visa Eiropa pārietu tikai uz energo-ekonomiskajām lampiņām, tad CO2 izmeši samazinātos par 60%.
Cīnīties ar globālo sasilšanu mēs varam arī mainot savus ēšanas paradumus. Piemēram patērējot mazāk gaļas.
…