Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
6,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:494984
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.06.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 12 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Mūsdienās arvien aktuālāks kļūst jautājums par sociāli atbildīgu uzņēmējdarbību, un viens no aspektiem, kas norāda uz to, ir labdarība. Par sociāli atbildīgiem tiek dēvēti uzņēmēji, kas rūpējas ne tikai par peļņas gūšanu, bet arī izjūt atbildību pret sabiedrību. Pasaules presē populārs kļuvis vārdu salikums „social responsibility” – sociālā atbildība, visbiežāk tas tiek minēts kopā ar ANO Globālo līgumu (Global Agreement). Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā arī Latvijā tiek spriests par to, un presē parādās informācija par sociāli atbildīgu uzņēmējdarbību. Sniedzot atbalstu būtisku problēmu risināšanai un apzinoties, ka sabiedrības labklājība ir ikviena tās pārstāvja atbildība, firmas pierāda savu sociālo atbildību. Firmas tēlā iezīmējas tas, kā uzņēmums vai fiziskā persona tiek vērtēta arī pēc sabiedrībai sniegtā atbalsta sociālo jautājumu risināšanā.
Kopumā šai pozitīvajai virzībai ir arī izkropļotas izpausmes un negatīvs piemērs, kad tēla veidošanai izmantotās labdarības efekts nav tāds, kāds ticis publiskots. Kāda firma jau pirms labdarības veikšanas izsūtīja paziņojumus presei par labo iznākumus. Tāda rīcība varētu būt vērtējama kā cenšanās veikt aktivitātes sava tēla veidošanas nolūkā. Tūlīt pēc labdarības veikšanas sabiedrisko attiecību speciāliste arī publikācijā sniedza informāciju, ka konkrētais pasniegtais produkts devis vēlamo efektu un labdarība ir izdevusies. Vērtējot no mārketinga viedokļa šāda veida reklāma pat ir iedarbīgāka, kad tiek aprakstīta sarežģīta situācija un cik lieliski ir spējis palīdzēt konkrētās firmas produkts, kas pasniegts labdarības nolūkā.
Kā „Sabiedrisko attiecību” grāmatas nodaļā „Masu saziņas līdzekļi un attiecības ar tiem” atzīst autori, lasītāji ar īpašām interesēm meklē presē atbildes uz saviem jautājumiem. Vecāka gadagājuma cilvēki atzīst, ka tūlīt aiz veselības aprūpes speciālistiem, tas ir galvenais avots, no kura viņi smeļas ziņas par medicīniska rakstura jautājumiem.
Šodienas sabiedrība pieņēmusi par normu nostāju attiecībā par labdarību, ka plašu publicitāti iegūst tie uzņēmēji un firmas, kas nodarbojas ar dažāda veida labdarību. Šāda attieksme ir visai tāla no Kristus vārdiem: „Kad tu dodi mīlestības dāvanas, tad neliec to izbazūnēt savā priekšā kā liekuļi to dara”, „Bet kad tu dodi mīlestības dāvanas, tad tava kreisā roka lai nezina, ko labā dara”.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties