Mūsdienās visi cenšas sekot līdzi ziņām, lai zinātu, kas šobrīd ir jauns un aktuāls, tāpēc man šķita interesanti izpētīt lauksaimniecības nozari, precīzāk, cukura ražošanas nozari. Manuprāt, šī nozare ir aktuāla, jo, kā zināms, pēc tā kā mēs iestājāmies Eiropas Savienībā šī nozare ir pakļauta reformai, tāpēc man šķita interesanti izpētīt, kāda veida ziņas (vairāk labas vai sliktas) tika atspoguļotas masu informācijas līdzekļos un kāda informācija tika ietverat.
Lauksaimniecības tēmas aktualitāte ir saistīta arī ar vairākiem pašreiz notiekošiem globāla un vietēja mēroga procesiem Latvijā, Eiropas Savienībā un pasaulē kopumā. Ik gadu saņemtas tiek ziņas par negaidītām dabas krīzēm, kas nodara arī milzīgus zaudējumus lauksaimniecības ražošanai. Vienlaikus, notiekošā lauksaimniecības politikas liberalizācija samazina tirgus cenas un ražotāju no saimnieciskās darbības gūtās peļņas daļu. Tas viss palielina spriedzi gan sabiedrībā kopumā, gan jo īpaši lauksaimniekiem.
Lauksaimniecības politikas liberalizācijas īpaši skar cukurbiešu audzētājus, tādējādi arī cukura ražošanas nozari, tāpēc šķita ļoti interesanti uzzināt, kāda veida informācija tiek atspoguļota medijos.
Kursa darbs „Labas ziņas-sliktas ziņas” tika izstrādāts, veicot preses kontentanalīzi.
Pētījuma mērķis bija izanalizēt publikācijas gan latviešu valodā iznākošajos, gan krievu valodā iznākošajos laikrakstos.
Pētījuma objekts bija lauksaimniecība.
Pētījuma priekšmets – cukura ražošanas nozare.
Hipotēze: mēdijos tiek atspoguļotas procentuāli vairāk sliktas ziņu publikācijas nekā labu, ko kursa darba laikā centīšos arī pierādīt.
Uzdevums: apkopot publikācijas, kurās tika pieminēts vārdu pāris „cukura ražošana”. Tika aplūkotas un izanalizētas 42 publikācijas par cukura ražošanu Latvijā laikrakstots „Diena”, „Dienas Bizness”, „Neatkarīgā Rīta Avīze”, krievu valodā iznākošajos laikrakstos „Час” un „Вести Сегодня”.
Metodes: tika izmantota gan kvalitatīvā, gan kvantitatīvā preses kontentanalīze.
Kursa darbs sastāv no teorētiskās daļas un praktiskās daļas. Pamatojoties uz kursa darba teorētisko daļu, tika veikta praktiskā daļa, kur tika pētīti raksti par cukura ražošanu.
Veicot praktisko daļu, tā tika sadalīta divās daļās. Sākumā tika veikta kvantitatīvā preses kontentanalīze, lai noskaidrotu cik daudz, cik bieži tiek atspoguļota informācija par cukura ražošanas nozari. 2.daļā tika veikta kvalitatīvā preses kontentanalīze, lai izpētītu kāda veida informācija tā ir, izpētītu virsrakstus utt. …