Ievads
Ir daudz dažādu vērtību, kuras ir nemainīgas, lai gan reizēm gribētos, lai daudz kas nepastāvētu. Viens no interesantākajiem pretstatiem ir labais un ļaunais, kur abi cīnās viens pret otru, bet, ja nebūtu viena, nevarētu novērtēt otru. Lai noskaidrotu jēdzienu „labais” un „ļaunais” nozīmi un tā būtību, kā par pamatu šā darba ietvariem tika ieskauta Imanuela Kanta atziņa, kurš, kā zināms, savos uzskatos ir diezgan kategorisks:
“Cilvēkam ir pašam jāizlemj, kas ir labais un kas ir ļaunais, un līdz ar to jāuzņemas arī visa atbildība – par sevi un par citiem. Nav nekāda likteņa, par visu vainīgs ir pats cilvēks.”
Referāta tematika saistīta ne tikai ar izcilā vācu filozofa atziņu, bet arī ar mūsdienu dzīves straujo ritmu un uztveri pret apkārt notiekošo. Šī darba specifika ir noskaidrot „labais” un „ļaunais” definējumu, abu jēdzienu vēsturisko nozīmi, vērtības un to attiecības, kā šie abi jēdzieni mijās viens ar otru.
Galvenā darbā izmantotā literatūra ir dažādu Latvijā pazīstamu autoru darbi un apkopojumi.
Imanuels Kants (1724-1804)
Imanuels Kants ir vācu filozofs, dabaszinātnieks, vācu klasiskās filozofijas ciltstēvs, kurš tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem Eiropas filozofiem, domātājiem. Ar viņa sākas jauns filosofijas uzplaukums, kas ievada moderno domāšanu. Savos uzskatos Kants ir diezgan kategorisks un izsaka skaidras atziņas, kuras visas saista ar cilvēka atbildību. Imanuels Kants tiek uzskatīts arī par domu milzi, ar kuru visi cenšas samēroties.…