Pastāv dažādas līderības definīcijas. Līderība nereti tiek identificēta ar individualitāti – līderi un tiek raksturota, ka, indivīda ietekmes veids uz citiem cilvēkiem. Līderība arī tiek izprasta, ka, noteikts uzvedības modelis. To arī var apzīmēt kā noteiktu mijiedarbības veidu starp cilvēkiem. Visas līderības definīcijas ietver sevī trīs komponentus: grupu, ietekmi un mērķi. Līderība notiek grupās, līderis ietekmē grupas dalībnieku uzvedību, lai tie veiksmīgāk sasniegtu kādu konkrētu mērķi. Līderība ir process, kurā indivīds ietekmē grupas dalībniekus grupas vai organizācijas mērķu sasniegšanai.Līderībā obligāti ir jānodala līderis, sekotāji un viņu savstarpējās attiecības Runājot par līderību, vispirms ir jānoskaidro, kas ir kopīgs un kas-atšķirīgs tādiem jēdzieniem kā "vadītājs" un "līderis", vadība (menedžments) un līderība un kas viņiem ir atšķirīgs.
Vadītājs, līderis un līderība
Jēdzieni "vadītājs" un "līderis" nereti tiek lietoti kā sinonīmi. Tam ir savs pamats, taču mūsuprāt tas nav gluži pareizi. Līderība ir indivīda spēja ietekmēt un motivēt citus efektīvai mērķa sasniegšanai, savukārt līderis ir cilvēks, kuram šāda spēja piemīt.
Vadītājs ir cilvēks, kurš ir oficiāli iecelts vai ievēlēts vadošā amatā. Tas nozīmē, ka viņam grupā vai organizācijā ir noteikts statuss, kura galvenā iezīme ir vara, un to atzīst tie, kuri pakļauti šim cilvēkam. Šajā gadījumā eto visai korektu "formālais līderis", līdz ar to uzsverot, ka var būt arī "neformālais līderis" - cilvēks, kuram ir liela ietekme uz citiem cilvēkiem, lai gan nav oficiāla vadītāja statusa.…