Izlases metode ir ļoti nozīmīga statistikas pētījumos, jo pēc tās ir iespējams no vērojot tikai daļu no pētāmā objekta vienībām, iegūt reprezentatīvus, zinātnes un prakses vajadzībām noderīgus, pētāmo objektu raksturojošus, vispārinošus rādītājus. Tā ir metode, kas aptver vairākas problēmas saistītas ar vienību atlasi, izlases raksturojošo lielumu aprēķināšanu un matemātiski statistisko spriedumu iegūšanu par ģenerālo kopumu, no kura veidota izlase.
Šī darba mērķis ir izpētīt, kas ir izlase un kādas ir tās raksturīgākās pazīmes. Vispirms aplūkosim dažādus izlases definējumus un no kā tā sastāv. Tālāk pētījuma gaitā tiks analizētas izlases kopuma kļūdas t.i. kādas problēmas var rasties izlases struktūrā, tās datu apstrādē un novērojuma objekta izvēlē. Tāpat arī tiks salīdzināti un analizēti dažādi gan kopīgi, gan atšķirīgi izlases veidi. Pētījuma beigās izdarīsim secinājumus balstoties uz svarīgāko katrā sadaļā atsevišķi.
Šajā darbā ir izmantoti ļoti atšķirīgu pētnieku darbi, t.i. gan no pagājušā gadsimta 80-jiem gadiem, gan 2003., 2004.gadā izdotajiem materiāliem. Taču jāsaka, ka teorētiskās atšķirības nav lielas. Ļoti interesants un plašs materiāls bija, J. Vītola darbs “Statistikas vispārīgā teorija”. Tāpat arī tika izmantota Z. Goša grāmata “Statistika”, A Orlovskas pētījums “Statistika: mācību līdzeklis” u.c.…