Lai skola attīstītos, skolas vadība nedrīkst būt formāla, tai jābūt konkrētai un diferencētai. Skolas direktoram labi jāpārzina visas skolas darba nozares, personīgi jāpazīst ne tikai katrs pedagogs un skolas darbinieks, bet arī katrs skolēns. Šāda vispusīga visu skolas darba sektoru pazīšana iegūstama ilgākā darbā.
Skolas attīstība tikai tad būs operatīva, konkrēta un diferencēta, kad skolas darbs visos tā sektoros noritēs pēc noteikta, laikus izstrādāta un ar pedagogiem un citiem skolas darbiniekiem apspriesta darba plāna.
Skolas darba vadīšanas sistēmā ir tādas sastāvdaļas kā jautājums par materiālo bāzi, skolas ēkas iekārtošana, finansēšana, kā arī skolas apgādāšana ar uzskates un mācību līdzekļiem. Manuprāt, arī tas ietekmē kvalitatīvu skolas attīstību.
Izglītības iestādes vadītāja pienākums ir izsvērt, kas sniedz darbiniekiem apmierinājumu, ko pedagogi sagaida no darba iestādē, no sadarbības; kādas ir katra pedagoga spējas un īpatnības, cik lielas pūles viņi veltī iestādes darbam un iestādes attīstībai; vai pedagogi jūtas droši iestādes vidē. Vadības komanda izstrādā kritērijus, kuri visvairāk ietekmē un motivē pedagogus mērķtiecīgai radošai darbībai, un, balstoties uz šo kritēriju kopumu, veido iestādes darbiniekiem motivācijas filozofiju.(1.151.)
Skolas attīstības plānošanā vērtības ( vai principus) vienmēr cieši saista ar iestādes idejām, mērķi un uzdevumiem .Parasti vadības un darbības teorija, metodes, līdzekļi un paņēmieni ir pakļauti iestādes mērķim un vērtībām. Pareiza iestādes vērtību izvēle ir viens no iestādes ilgtspējīgas attīstības priekšnosacījumiem.
Uzdevums izglītības iestādes vadītājam ir konkrēts- paredzēt un plānot attīstību, saredzēt iestādi un darbības procesus perspektīvā.
Koncepcija ļauj ilgstošākā laika periodā ievērot galvenās iestādes attīstības tendences, nenovirzīties no stratēģiskā mērķa.
Attīstības plānošana mūsu dienās ir vadības darba nepieciešamība. Tā rosina, motivē un virza iestādi radošai darbībai.
…