Kursa darba autora mērķis ir iepazīstināt lasītāju ar kvalitātes vadības sistēmas attīstības vēsturi, sistēmas ieviešanas nepieciešamību un pazīstamākajām starptautiskajām standartu sistēmām.
Prasības, ar kurām jāsastopas uzņēmumiem un organizācijām, attīstoties globalizācijai un ar to saistītajām problēmām, piemēram, kā konkurences palielināšanās, nepieciešamība pēc jauniem preču un pakalpojumu noieta tirgiem, patērētāju prasību pieaugums pret preču un pakalpojumu kvalitāti, mainās galvu reibinošā ātrumā. Droši var minēt vēl vienu apstākli, kas īpaši raksturīgs mazo un vidējo uzņēmumu ceļā uz attīstību, tas ir- investīciju piesaistīšana.
Iepriekš minētie faktori prasa pārskatīt uzņēmumu turpmākās attīstības stratēģiju, nosakot jaunu organizācijas vadības filozofiju, kura balstās uz kvalitātes vadību. Kvalitātes vadības centrā vienmēr ir cilvēks- klients, darbinieks, jebkurš sabiedrības loceklis ikvienā zemeslodes ģeogrāfiskajā punktā. Kvalitātes vadība ir visaptveroša- tā skar ražošanu, pakalpojumu sniegšanu, drošību un veselību, vidi, ētiku un citas jomas. Kvalitātes vadības mērķis- sasniegt, stiprināt un pilnveidot kvalitāti ekonomiski- pēc principa “darīt lietas pareizi ar pirmo reizi un vienmēr”. Lai to panāktu, kvalitāte ir jāveido apzināti. Kvalitātes jomā pēdējos gadu desmitos ir mainījusies orientācija no kvalitātes kontroles gatavam produktam uz uzņēmumā notiekošo procesu kontroli un vadību, lai pilnīgāk apmierinātu klientu vajadzības un vēlmes, kā arī sekmētu kvalitātes plānošanu produktiem un pakalpojumiem. Arvien lielāku nozīmi pasūtītāji pievērš kvalitātes vadības sistēmām uzņēmumā.…