Straujā tūrisma attīstība valstī un investīcijas infrastruktūrā nav tikušas sabalansēta ar personālresursu sagatavošanu valsts līmenī - izglītības politika un attīstība ir atrauta no nozares attīstības un jau šobrīd vērojamais katastrofālais darbinieku trūkums uzņēmumos norāda uz krīzi darbaspēka tirgū un veicina viesmīlības uzņēmumu sniegto pakalpojuma kvalitātes samazināšanos.
Darbaspēka nodrošinājums viesmīlības nozarē ir nepilnīgs, jo nav sakārtoti darba samaksas jautājumi, jāstrādā daudz virsstundu, kas netiek atmaksātas. Šī iemesla dēļ daudz kvalificētu darbinieku brauc strādāt uz ārzemēm, kur darba samaksa ir vairākas reizes augstāka un sakārtots darba laika jautājums.
Speciālistu viedokļi atšķiras vieni uzskata, ka labi darbinieki viesmīlības nozarē ir ar attiecīgu izglītību, kvalifikāciju un pieredzi, bet citi – galvenā ir personība, jo zināšanas var iemācīt, bet nepieciešamās īpašības – nē. Piekrītu abiem viedokļiem, jo labs darbinieks ir smaidīgs, izpalīdzīgs, komunikabls, laipns ar attiecīgo izglītību un zināšanām viesmīlības jomā.
Referāta mērķis noskaidrot, kādēļ viesmīlības nozarē trūkst zinošu speciālistu. Darba uzdevumi:
noskaidrot kāda ir nepieciešamā kvalifikācija viesmīlības darbiniekiem;
kāda ir darbaspēka situācija Latvijā;
noskaidrot kāpēc trūkst kvalificēta darbaspēka.…