Ievads
Kultūra un tās procesi vienmēr ir bijuši man aktuāli. Iepriekš uzskatīju, ka kultūra aptver vien mākslas, mūzikas, literatūras, teātra u.tml. procesus, taču apgūstot socioloģiju sāku saprast, ka tā ietver sevī daudz vairāk jēdzienu un parādību. Tieši tāpēc arī izvēlējos rakstīt referātu par kultūras procesiem, lai iepazītos ar to, ko tad kultūra un tās procesi īsti nozīmē.
Manuprāt, ‘kultūras jautājuma’ aktualitāte un nozīmīgums ar katru gadu tikai pieaug. Kopš Padomju Savienības sabrukuma Latvijas kultūras dzīvē ir notikušas krasas pārmaiņas - mūs ir skārusi ļoti izdaudzinātā globalizācija un amerikanizācija, kas bīstami nomāc pašmāju kultūras vērtības: valodu, ikdienas paražas, savstarpējās attiecības utt. Esam iestājušies Eiropas Savienībā, kuras institūcijām šķiet nerūp mūsu kultūras identitātes un īpatnības, kā arī Latvijā ieplūst arvien lielāks skaits melnstrādnieku un citu ieceļotāju.
Latvijai aktuāls ir arī kultūras integrācijas jautājums. Mēs esam multinacionāla sabiedrība, taču nevarētu teikt, ka, piemēram, latvieši un krievi mierīgi sadzīvo un ciena viena otras kultūras vērtības. Krieviem nešķiet svarīgi iemācīties latviešu valodu, kā arī atsakās saprast, ka viņi šajā valstī ir subkultūra, taču latviešu kultūra ir dominējošā. Rezultātā tas izraisa nepatīkamas emocijas un neizpratni pašos latviešos.
Referātā apkopošu jauniegūtās zināšanas no izlasītajiem materiāliem par kultūras procesiem: kultūras integrāciju, asimilāciju, šoku un difūziju, cenšoties atspoguļot galveno.
…