Nr. | Sadaļas nosaukums | Lpp. |
Ievads | 3 | |
1. | Kuģu hipotēka Latvijā un Pasaulē | 4 |
2. | Kuģu hipotēka kā ķīlas tiesību veids | 8 |
Nobeigums | 15 | |
Izmantotā literatūra | 16 |
Nobeigums
Latvijas Republikas Civillikums paredz vairākus ķīlas veidus, kā vienu no īpašajiem izdalot tieši jūras hipotēku. Tā pamatos ir tāda pati ķīlas tiesība, kā pārējās, tomēr izdalāmas dažas svarīgas atšķirības. Kā pirmā no tām jāmin kustamai lietai piemērotās nekustamās lietas tiesības un pats termins „hipotēka” vairāk attiecināms uz nekustamo īpašumu. Attiecībā uz kuģi tas nozīmē, ka to ieķīlājot, kuģis paliek tā īpašnieka lietošana, bet, lai pārējie zinātu par šādu kuģa obligāciju un īpašnieks nevarētu rīkoties ar kuģi, nenokārtojot saistības vai nenodot garantijas uz atmaksu kreditoriem, tiek izdarīta atzīme Kuģu reģistrā. Otra nozīmīgā atšķirība ir prasījumu prioritāte. Šeit jāatzīmē arī jūras privilēģijas, kas, kas pirms atmaksāt kreditoriem viņu daļu, paredz norēķināties ar tiem kas minēti šajās privilēģijās. Balstoties uz šo atšķirību arī jāņem vērā, ka visiem kreditoriem netiek atlīdzināts vienlīdzīgi vai proporcionāli aizdevumam, bet gan tādā kārtībā, kā tikusi reģistrēta hipotēka. Treškārt, kuģis kuģo caur dažādām jurisdikcijām un attiecīgi, atšķirīgi ir arī dažādu valstu likumi un to interpretācija. Kuģis ir arī pakļauts riskam ceļā vai ostā tikt bojātam vai pat iet bojā pavisam. Šie riski jāņem vērā kreditoriem izsniedzot kredītu apmaiņā pret kuģa hipotēku. Bankas pēc pieejamās informācijas šķiet ir ļoti piesardzīgas un finansē praktiski tikai lielos uzņēmumus. Mazajiem uzņēmējiem visticamāk jāmeklē citi veidi kā tikt pie šiem finansu līdzekļiem, varbūt tāpēc arī Latvijā šī kuģu obligācijas prakse nav tik plaša – jo gan vieniem tā otriem trūkst finanšu līdzekļu, kā rezultātā attīstība šajā jomā nenotiek.
Uzsverot, to, cik kuģu hipotēka ir aktuāla Latvijai kā jūras valstij, jāatzīmē, ka publiski pieejamas informācijas ir ļoti maz. Arī pats Civillikums nepiedāvā atsevišķu regulējumu kā tādu, tikai nosaka tās dažas atšķirības, kas kuģu hipotēku atšķir no citiem ķīlas tiesību veidiem. Šeit iespējams jāpiekrīt J. Rozenfeldam, kurš piedāvā ar ķīlas tiesībām saistītos terminus nodrošināt ar vienotu ķīlas veidu klasifikāciju.…
Kuģa hipotēka no citiem hipotēku veidiem atšķiras trīs veidos: 1. Attiecībā uz kuģi, dažiem privileģētiem prasījumiem, var būt augstāka vērtība nekā hipotēkai. Latvijā Jūras kodeksa 33.panta 1.daļa nosaka kādas prasības nodrošina jūras privilēģija, piemēram, prasības, kas saistītas ar maksājumiem par ostu, kanālu un citu ūdensceļu izmantošanu un loču pakalpojumiem. No tā izriet, ka, piemēram, piespiedu pārdošanas gadījumā, no sākuma tiks atlīdzināts parāds šo pakalpojumu sniedzējiem un tikai tad kuģu hipotēkas turētājiem un arī tikai tādā kārtībā, kādā pēc datuma reģistrētas viņu hipotēkas; 2. Kuģis dabīgi pārvietojas caur dažādām jurisdikcijām. Dažādās valstīs ir dažāda likumdošana, piemēram, tās pašas jūras privilēģijas citās valstīs var būt noteiktas savādākas, tā pat tas attiecas uz kuģu arestu. 3. Kuģim vienmēr ir risks jūrā tikt daļēji vai pilnībā bojātam. Par kuģa vadību ir atbildīgs kapteinis un apkalpe, tomēr jūrā var gadīties nepārvarami spēki, kas var bojāt kuģi, tā pat bieži nelaimes gadījumi var gadīties arī ieejot ostas akvatorijā, it sevišķi veicot manevrus, lai pietauvotos. Saskaņā ar JK kuģa īpašnieks ir atbildīgs par zaudējumiem, kas radušies viņa dienestā esošā kapteiņa, apkalpes, loča un citu personu vainas dēļ, tām veicot savus darba pienākumus saistībā ar attiecīgo kuģi. Pret šiem nelaimes gadījumiem noderīgs nodrošinājums ir paša kuģa apdrošināšana, kā arī kuģa īpašnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, kas ļaus saņemt kompensāciju un palīdzēs norēķināties ar kreditoriem. Pirms reģistrēt kuģu hipotēku, nepieciešams, lai jau pirms tam īpašuma tiesības uz kuģi vai tā daļu būtu reģistrētas kuģu reģistrā. Ja kuģis vai tā daļa ir reģistrēta, tad šo kuģi vai tā daļu var izmantot kā prasījuma nodrošinājumu, par to noformējot kuģa obligāciju. Kuģa vai tā daļas obligācija kļūst par kuģa hipotēku un stājas spēkā ar brīdi, kad tā reģistrēta Kuģu reģistra apgrūtinājumu reģistrācijas grāmatā. Kuģa obligācijā iekļauj ziņas par kuģa kreditoru un nodrošinātā prasījuma apmēru – JK 30.panta 1.daļa.
- Kuģu hipotēkas tiesību raksturojums
- Latvijas mantošanas tiesību aspektu raksturojums Rietumeiropas valsts mantošanas tiesību kontekstā
- Tiesību avoti dažādās pasaules tiesību sistēmās
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Latvijas mantošanas tiesību aspektu raksturojums Rietumeiropas valsts mantošanas tiesību kontekstā
Referāts augstskolai13
-
Tiesību avoti dažādās pasaules tiesību sistēmās
Referāts augstskolai23
Novērtēts! -
Tiesību normu un vispārīgo tiesību principu piemērošanas loģiskā shēma
Referāts augstskolai14
-
Ķīlas tiesību vispārīgs raksturojums
Referāts augstskolai14
-
Tiesību sistēmu, tiesību avotu raksturojums un analīze
Referāts augstskolai22