KUĢOŠANAS TIESĪBU JĒDZIENS
Kuģošanas tiesību raksturīga iezīme ir normu daudzveidība. Tās ir normas, kas regulē attiecības starp kravas īpašnieku vai nosūtītāju, no vienas puses, un kuģa īpašnieku vai pārvadātāju no otras puses jūras pārvadājumā; normas, kas regulē īpašuma tiesības uz kuģi; jūrnieku, kuģa virsnieku un kapteiņa darba tiesiskās attiecības ar darba devēju.
Taču iepriekšminētajām normām kuģošanas tiesības ietver arī daudzas citas tiesību normas, kuras ir raksturīgas citām tiesību nozarēm. Kā arī kuģošanas tiesības ietver arī tādas normas, kuras varētu uzskatīt gan par kriminālprocesuālajām normām, piemēram, tās normas, kas regulē kuģa kapteiņa kompetenci izziņas darbību veikšanā, ja uz kuģa izdarīts noziegums, gan civilprocesuālajām, kuras attiecas uz jūras prasības nodrošināšanu, uzliekot arestu kuģim.
Kuģošanas tiesības ir tiesību nozare, normu un principu kopums, kas regulē ar kuģošanu saistītās tiesiskās attiecības.
Uzskats, ka kuģošanas tiesības ir atsevišķa tiesību nozare vēl nav galīgi un viennozīmīgi nostiprinājies. Nereti ir sastopams viedoklis, ka kuģošanas tiesības ir kādas citas tiesībunozaressastāvdaļa vai vienkārši vairāku tiesību nozaru normu kopums, kas nevar pretendēt uz atsevošķas tiesību nozares statusu. Tomēr uzskats, ka kuģošanas tiesības ir atsevišķa tiesību nozares sastāvdaļa ir kļūdains. Pirmkārt, kuģošanas tiesības veido vienotu normu sistēmu. Šīs normas attiecas uz visu kuģa mūžu, sākot ar tā būvi, pirkšanu un reģistrāciju un beidzot ar kļūšanu par vraku kas regulē visus ar kuģa darbību saistītos jautājumus. Otrkārt, kuģošanas tiesības regulē nosacīti vienveidīgu sabiedrisko attiecību loku. Vienveidīgu tāpēc, ka šīs attiecības ir saistītas ar kuģošanu, bet nosacīti vienveidīgu tāpēc, ka šīs attiecības, kā jau tika minēts, ir ne tikai privāttiesiska, bet dažkārt arī publiski tiesiska rakstura.
Liela daļa kuģošanas tiesību normu ir gadu simteņu gaitā izveidojušās un starptautiski unificētas paražu tiesību normas.
…