Kā liecina literatūras avotu izpēte un analīze [71, 72], kūdras nogulas ir plaši izplatītas daudzās pasaules valstīs kā ar mērenu, tā arī karstu klimatu.
Somu zinātnieki J.Kivenens un P.Pekarinens VI Starptautiskajā kūdras kongresā 1980.gadā nosauca datus par kūdras nogulu platībām ar vairāk nekā 30 cm augstumu dažādās valstīs (skat.1.1.tabulu).
Bet ņemot vērā kūdras purvu un purvaino teritoriju kopējo platību, kā to acīmredzot izdarīja somu zinātnieki Kanādā, tad bijušās Padomju Savienības teritorijā tādu teritoriju platība sasniegs 245 miljonus ha, t.i., 10,8% no visas valsts platības.
Šis skaitlis palielināsies vismaz pusotras reizes, ja šai platībai pievienotu teritorijas, kuras vispusē nav purvainas, taču dažādā grunts dziļumā var novērot kūdrainas grunts slāņus, ko pārklāj dabīgi izveidojušās un ilgstošu diaģenēzes vēsturi pārdzīvojušās smilšmāla nogulas.
Kūdras masīvu (tūkst. ha) kopējo platību sadale pēc to nulles robežas republiku teritorijās izskatās šādi:
Krievija 80451
Ukraina 989
Baltkrievija 2516
Gruzija 17
Lietuva 415
Latvija 617
Armēnija 2
Igaunija 953
Šobrīd visvairāk tiek pētītas Baltkrievijas, valsts Centrālās daļas un Rietumsibīrijas kūdras nogulas.
To galvenokārt veicinājusi intensīvā autoceļu un dzelzceļu būvniecība, kuru trases lielākoties veda cauri purviem, kur kūdru izmantoja kā zemes seguma pamatu, kā arī hidrotehniskā būvniecība un hidromeliorācijas sistēmu celtniecība.
Terminoloģija. Pārlieku lielais mitrums un kūdra laukumu virspusē noteica terminu pārpilnību, kuri raksturo kā kūdras sastāvu un stāvokli, tā arī tās izplatību noteiktās robežās plānā un dziļumā. Šie termini visbiežāk atspoguļo tās tautsaimniecības nozares specifiku, kura ilgu laiku nodarbojas ar kūdru. Tā, konkrēti, kūdra kā kurināmais tika aplūkota kā vienlīdzīgs naftas, ogļu, gāzes partneris. Tāpēc arī plašu izplatību guva termini kūdras atradne, pelnība, zudumi sakarsēšanā, kūdras siltumradīšanas spēja u.tml. Kūdru pielieto lauksaimniecībā, medicīnā, ķīmiskajā rūpniecībā. Tā dažādas kūdras raksturošanai radās sava terminoloģija.…