3. Kas notiek brīdī, kad bērniņš ierodas pasaulē. Ir svarīgi runājot par jauno bērniņu, lietot tādus apzīmējumus kā “mūsu bērniņš”, lai vecākajiem bērniem būtu sajūta, ka viņi vēl joprojām ir viena komanda. Vecākajiem bērniem ir jāpiedāvā iespēja palīdzēt vecākiem aprūpējot mazuli (piemēram, pienesot autiņbiksītes). Tomēr pats nozīmīgākais ir laiks, ko nedalīti veltāt vecākajiem bērniem. Pat 15 minūtes nedalītas uzmanības dienā spēj dot nozīmīgu ieguldījumu krīzes pārvarēšanā.
4. Ja vecākais bērns ir no iepriekšējam attiecībām. Šāda gadījuma ir lielāka iespējamība, ka attīstās greizsirdība un skaudība, it īpaši, ja attiecības ar pamāti/ patēvu ir sarežģītas. Svarīgi, lai bērns jūtas svarīgs un novērtēts. To var panākt, ļaujot vecākajam bērnam dot kādu nozīmīgu ieguldījumu, piemēram, mazuļa vārda izvēle (M.D., 2014.).
KOPSAVILKUMS
Secinājumi:
• Cilvēka dzīvi var iedalīt astoņās attīstības stadijās: 1) no dzimšanas līdz 1 gada vecumam; 2) 1 - 3 gadu vecumam; 3) 3 - 6 gadu vecumam; 4) 6 - 12 gadiem; 5) 12 - 19 gadiem; 6)19 - 26 gadiem; 7) 26 - 64 gadiem; 8) 64 līdz nāves brīdim;
• Cilvēks savas dzīves laikā iziet cauri dažādiem attīstības posmiem, kurus vada kritiskie attīstības periodi, kurus nevar skatīt atrauti vienu no otra, jo katrs no tiem atstāj ietekmi ne vien uz nākošo, bet arī uz citiem turpmākajiem.
…