Šis gluži taustāmais priekšmets visai bieži tiek pieminēts kā latviešu garīgās kultūras simbols. Daudzi ir redzējuši tā kopiju Krišjāņa Barona muzejā, daudzi ir redzējuši oriģinālo skapi LFK. Vismaz kaut ko par to dzirdējuši droši vien ir visi ļaudis Latvijā.
Oriģinālo Dainu skapi kopš 1940. gada glabā Latviešu folkloras krātuve. Tas gatavots 1880. gadā, Maskavā, pēc Krišjāņa Barona paša zīmēta rasējuma, kad Dainu Tēvam kļuva par grūtu sakārtot piesūtīto materiālu līdz tam izmantotajās papirosu papīra kastītēs, bez īpaša darba rīka. 1893. gadā, kad Baronam piesūtīto tekstu skaits sasniedzis jau apmēram 150 000, tas atvests uz Latviju. Vēlāk skapis pārceļojis vēl diezgan daudzas reizes, līdz visbeidzot no praktiska priekšmeta, darba rīka kļuvis par minēto kultūras simbolu.
Parasti visiem ir zināms Krišjāņa Barona norādītais "Latvju Dainās" iekļauto (vai izmantoto) dziesmu skaits - 217 996. Par šī skaitļa precizitāti izteiktas dažādas domas, bet šeit šīm dziesmām ir jābūt - 70 atvilktnītēs, ar 20 sadaļām katrā. Ir vēl arī trīs lielākas atvilktnes, kurās glabājas citi vērtīgi un interesanti dokumenti - vēstules, K. Barona iesāktais vārdu rādītājs. Dainu skapja lielākā vērtība ir tā saturs, tomēr arī pats tas ir uzmanības vērts. Ne jau velti skapim ir divas kopijas - viena Barona muzejā Rīgā, otra - bijušā Stankeviču muižā, Krievijā, kur Barons sāka darbu pie dziesmu kārtošanas.…