Secinājumi
• Drošības līdzekļi ir Kriminālprocesa likumā paredzētie piespiedu līdzekļi. To izraudzīšana ir pamatojama ar kriminālprocesa interesēm. Nav pieļaujama drošības līdzekļu piemērošana, lai sodītu aizdomās turēto vai apsūdzēto personu par noziedzīgu nodarījumu. Izvēloties drošības līdzekli, stingri jāievēro nevainīguma prezumpcijas princips. Pat būdams pārliecināts par personas vainu tai inkriminētajā noziedzīgā nodarījumā, procesa virzītājs nedrīkst piemērot aizdomās turētajai vai apsūdzētajai personai drošības līdzekļus, lai sodītu to par izdarīto likumpārkāpumu.
• Drošības līdzekļu piemērošanas pamats ir faktu kopums, kas nepieciešams un pietiekams, lai lemtu par aizdomās turētās vai apsūdzētās personas tiesību ierobežošanu Kriminālprocesa noteiktajā veidā un apjomā
• Izvēloties drošības līdzekļa veidu, nozīme ir arī iespējamībai to izpildīt. Konkrētu drošības līdzekli nedrīkst piemērot, ja ir acīm redzami skaidrs, ka persona nevarēs izpildīt tai noteiktos pienākumus vai to izpilde var būt pārāk apgrūtinoša.
• Drošības līdzekļa izraudzīšanai jābūt tieši atkarīgai no tā, cik liels ir risks, ka persona nākotnē traucēs kriminālprocesa norisi.
• Noziedzīga nodarījuma raksturs un kaitīgums ir svarīgs faktors drošības līdzekļa izraudzīšanās procesā, bet tā nozīme bieži vien ir nepamatoti augstu novērtēta.
…