Kriminālistika ir zinātne , kā atklāt noziedznieka noslēpumu. Tā ir tiesību zinātnes apakšnozare, kura pēta cilvēka noziedzīgās darbības un to atspoguļojuma likumsakarības un uz to izzināšanas pamata izstrādā tehniskus līdzekļus, tautiskos paņēmienus un metodes pierādījuma atrašanai, apzināšanai, fiksēšanai un izpētei nolūkā noskaidrot patiesību krimināllietā.
Kriminālistika pierādījusi, ka katru noziedzīgu nodarījumu var atklāt ( agrāk vai vēlāk) , katra noziedznieka darījumi nāk gaismā . Izveidojas tāda kā spēle , noziedznieks cer , ka viņa noziedzība netiks atklāta , bet atklājēju darbība turpretī cer , ka noziedzība tiks atklāta.
Kriminālistikas ābeces gudrība izpaužas apgalvojumā , ka ikviens noziedzīgs nodarījums vienmēr ( kaut cik labi noziedznieks ir izplānojis savu darbību ) atstāj visdažādākā rakstura pēdas:
Materiālās un ideālās , kas palikušas cilvēka apziņā.
Priekšmeti un cilvēki , tie arī ir izmeklēšanas informācijas nesēji par izmeklējamo noziedzīgu nodarījumu, kriminālistikas valodā – noziedzīga nodarījuma jeb objekta pēdas.
Paši juristi zinātnieki neizmeklē noziedzīgus nodarījumus, bet tikai apkopo un teorētisko praktiskās izzināšanas gala iznākumus. Kriminālistika ir praktiskā darbība noziedzīgu nodarījumu pirmstiesas izmeklēšana un iztiesāšana. Ir izstrādāta kriminālistikas sistēma :
Vispārējā daļa – kriminālistikas vēsture, kriminālistikas izzinās priekšmets, objekts, subjekti, kriminālistikas sistēma , kriminālistikas metodes, līdzekļi, principi.
Sevišķā daļa – kriminālistikas tehnika, kriminālistikas taktika, kriminālistikas metodika.…