Mana kursa darba tēma „Kriminālatbildība par nacionālās un rases vienlīdzības pārkāpšanu”.
Rasisms ir uz aizspriedumiem balstīta, nevienlīdzīga, diskriminējoša un bieži vardarbīga attieksme pret citiem līdzcilvēkiem, kuri atšķiras ar ādas krāsu vai nacionālo kultūru. Ilgu laiku Latvijā nebija īsta pamata runāt par rasismu, jo, vadoties pēc ārējā veidola, mūsu cilvēki ir viens otram līdzīgi – citiem vārdiem runājot, vizuāli homogēni un viendabīgi. Tomēr pēdējā desmitgadē Latvijā ir ieradušies pāris desmiti, varbūt simti cilvēku, kuri mācās, strādā vai dzīvo Latvijā un kuri atšķiras ar ādas krāsu vai nacionālo kultūru. Viņu ādas krāsa ir kļuvusi par iemeslu arvien biežākiem huligāniskiem uzbrukumiem, kas pēc būtības ir noziegums.
Kursa darba mērķi:
Teorētiski aplūkot noziedzīga nodarījuma sastāvu un četrus nodarījuma elementus – noziedzīga nodarījuma objektu, objektīvo pusi,subjektu, subjektīvo pusi.
Izpētīt Krimināllikuma 78. pantu, kurs nosaka kriminālatbildību par nacionālas un rases vienlīdzības pārkāpšanu.
Šo mērķu sasniegšanai es izvirzīju uzdevumus:
Izpētīt rasismu, ka terminu;
Teorētiski aplūkot Krimināllikuma paredzēta nozidzīga nodarījuma sastāvu;
Iepazīties ar likumdošanu, kas aizsargā cilvēku tiesības pret diskrimināciju;
Izanalizēt Krimināllikuma 78. pantu.
Rase – sakarā ar atšķirīgiem dzīves apstākļiem evolūcijas gaitā izveidojies cilvēku tips, kuram ir savas raksturīgas iedzimtas morfoloģiskās un fiziskās pazīmes (ādas, acu, matu krāsa u.c.); ir trīs lielās rases – eiropeīdi jeb Eirāzijas rase, negroaustrolīdi jeb ekvatoriālā rase un mongoloīdi jeb Āzijas – Amerikas rase. Indivīdi ar vienādām ekoloģiskajām, bioloģiskajām vai morfoloģiskajām īpašībām, vienādu izcelšanos un izplatību.1
Neiecietība ir nepamatota negatīva attieksme pret cilvēkiem viņu dzīvesveidu, uzskatiem, interesēm, jūtām, paražām, ticību. Neiecietība balstās uz aizspriedumiem pret dažādām sociālām un etniskajām grupām un šo grupu atsevišķiem pārstāvjiem, arī vairo šos stereotipus sabiedrībā un sniedz tiem labvēlīgu augsni. 2
Neiecietību var definēt kā nepamatoti negatīvu attieksmi pret cilvēkiem viņu dzīvesveidu, uzskatiem, interesēm, jūtām, paražām, ticību. No vienas puses neiecietība balstās uz aizspriedumiem pret dažādām sociālām un etniskajām grupām un šo grupu atsevišķiem pārstāvjiem. Bet no otras puses neiecietība arī vairo šos stereotipus sabiedrībā un sniedz tiem labvēlīgu augsni. …