Krievu komponists, kuru spēcīgi ietekmēja gan Bizē un Masnē darbi, gan krievu tautas mūzika un kura elks bija Mocarts. No visiem 19. gs. komponistiem visplašāk pazīstams un vispopulārākais bija Pēteris Čaikovskis. Kaut gan viņa devums bija nevienmērīgs, viņš sacerēja izcilus darbus gandrīz ikvienā mūzikas žanrā, taču vismīļākais ir opera. Tajā komponists atklājās kā īsts reformators. Daudz uzmanības viņš pievērsa operu saturam (libretam), to centrā ir parastas cilvēciskas jūtas un pārdzīvojumi. Vienlaikus svarīga vieta Čaikovska jaunradē bija simfoniskajai mūzikai. Čaikovskis bija izsmalcinātu un vienreizīgu melodiju un harmoniju radītājs, un viņa mūzika tieši pauž viņa paša emocionālo, bieži vien melanholisko dabu. Pretstatā savu laika biedru tautiskumu tendencēm viņa mūzikas valoda ir vispārinātāka, eiropeiskāka. Galvenokārt atzīmējami viņa orķestra darbi, kuros tipiski krieviskais izpaužas kontrastos starp nevaldāmu jautrību un smeldzīgu melanholiju. Čaikovska mūzikā atspoguļojas visa cilvēka dzīve ar tās priekiem, bēdām, cerībām, cīņu un izmisumu.
Gulbju ezers ir iemīļota izrāde gan mūsu teātrī, gan visā pasaulē. Tas ir baletu balets, uz ko skatītāji nākuši un nāks neskaitāmas reizes. Un tā būs vienmēr, jo baletā apvienojas P.Čaikovska skaistā mūzika un ģeniālā Mariusa Petipā un Ļeva Ivanova horeogrāfija.
Esmu redzējis daudz un dažādas baleta versijas pasaules teātros, bet mūsu Gulbju ezers tomēr ir viens no veiksmīgākajiem… Tieši tāpēc baletā nevajadzētu ieviest pārāk lielas izmaiņas.…