Noziegums ir morālās apziņas jēdziens, kas raksturo pārkāpumu saistībā ar to, ka šajā pārkāpumā ignorētas tikumiskās prasības. Par noziegumiem parasti uzskata tos pārkāpumus, kuri bīstami cilvēkiem, kuri grauj vispārpieņemtos priekštatus par humānismu un taisnīgumu, kurus nekādā gadījumā nevar attaisnot nekādi apstākļi un kuri tiek veikti amorālu motīvu dēļ.
Noziedzība nav tikai vienkārša noziegumu summa, bet gan specifisks sociāls process, kas nosaka noziedzības līmeni kādā noteiktā vietā, kas arī parāda sabiedrības attīstību. Raksturojošs rādītājs – rezultāts likumsakarīgai sabiedrības attīstībai konkrētā posmā. Noziedzība attīstās sociālā kontekstā, ko veido atsevišķa persona un ārējie faktori: cilvēku garīgā pasaule un cilvēku aptverošā realitāte visā tās daudzpusībā. Cilvēka noziedzīgā rīcība izriet no sociāli determinētām vajadzībām, sociālās situācijas īpatnībām, kuras nosaka valsts ekonomiskais stāvoklis un politiskās attīstības līmenis, cilvēka sociālais statuss kultūras, sadzīves, patēriņa sfērā un dažādās citās sfērās.
Noziegumu kopsumma izveidoja zinātni, kas analizē noziegumu cēloņus, apkopo noziegumu statistiku, pēta noziedzīga nodarījuma izdarījušas personas raksturu un personību. Zinātne, kas nodarbojas ar iepriekš minētu faktoru un parādību pētīšanu saucas kriminoloģija. Tā ieņem nozīmīgu vietu zinātnē katrā valstī. Kriminoloģija ir sociāli-juridiska zinātne, kura pēta noziedzīgus nodarījumus un visu kas izriet noziedzīga nodarījuma pamata.
Referāta nosaukums ir Krievijas mūsdienu kriminoloģiskās domas raksturojums, līdz ar to turpmākajā tekstā autors runās par noziedzību izraisošiem faktoriem Krievijā, kā arī par noziedzības tendencēm un stāvokli mūsdienu Krievijā.